Ko Luka v tretji četrtini stopi na plin ...

Goran Dragić Profimedia
Slovenski derbi v Torontu je pripadel Luki Dončiću. Dallas je slavil s 103:95.

Slovenski navijači so pred dvema letoma in pol drli v Miami na takratni 'slovenski derbi' med Goranom Dragićem in Luko Dončićem, tokratni obračun med obema pa je bil na sporedu že na začetku sezone. A ne več na sončni Floridi, ampak v Kanadi.

Dallas je po visokem porazu prot Atlanti tokrat odigral drugo tekmo, Toronto tretjo, na prvih dveh tekmah je slednji pokazal povsem drugačna obraza. Na prvi tekmi so bili košarkarji edinega kanadskega moštva nemočni proti Washingtonu, v drugo so bez večjih težav premagali Boston.

Domači so dobro formo prenesli tudi v začetek tokratnega dvoboja, Mavericks pa znova niso zadeli niti odprtih metov. Tekmo so tako odprli z metom 1/9 iz igre, edini koš je v prvih štirih minutah in pol, ko je Jason Kidd posegel po minuti odmora, z zabijanjem dosegel Dwight Powell po asistenci Dončića. Obramba prav tako znova ni bila na želeni ravni, Raptors so povedli z 11:2.

Tudi posvet na klopi ni pomagal, sledilo je še pet točk domačih za +14, nalet je s košem in dodatnim prostim metom prekinil slovenski zvezdnik, ki je nato dodal še asistenco za 7:16.

V igro je kmalu zatem vstopil Dragić, Luka pa je sedel na klop. Sogralci slednjega so do konca četrtine le malce uspeli zmanjšati razliko, prvih 12 minut se je končalo s 25:18. Dragić je v zadnjem napadu Dallasa odlično ustavljal Jalena Brunsona, ki je posledično zgrešil.

Kristaps Porzingis je na začetku druge četrtine zadel prvo trojko Dallasa na tekmi, to je bil sicer že deveti poizkus gostov izza črte, Latvijec pa se je izkazal tudi s tremi hitro zbranimi blokadami. Še bolj je bil na drugi strani razpoložen OG Anunoby, ki je bil uspešen pri metih za tri točke, bližje košu pa se je izkazal tudi z zabijanjem. Dosegel je 17 od prvih 36 točk domačih. Ti so po njegovi zaslugi povedli s 36:26. Kidd je znova posegel po minuti odmora.

Anunobyja je zaustavila šele njegova trretja osebna napaka, Dončić pa je kasneje svojo ekipo najprej s košem približal na šest točk zaostanka, nato pa je pobral skok pod svojim obročem, na drugi strani pa asistiral za koš Doriana Finney-Smitha, ki je zadel za 39:43.

Luka je kasneje s košem poskrbel celo za -2, a je minuto in pol pred polčasom s trojko odgovoril Gary Trent Jr. Toronto je ob polčasu vodil z 51:45. Dončić je zbral 11 točk, štiri skoke in pet asistenc, Dragić dve točki in ulovljeni žogi ter podajo. Anunoby je ob metu 8/10 dosegel 20 točk.

Preobrat Dallasa v tretji četrtini

Gostje so izenačili tik pred polovico tretje četrtine, ko je po prodoru pod koš zadel slovenski zvezdnik. Ta je pred tem uspešno zbiral podaje in bil po šestih minutah drugega polčasa v tem elementu pri številki osem. Naposled se je odprlo tudi Timu Hardawayju Jr., ki je v tem obdobju zadel tri trojke. Pri Torontu so bili prisljeni v minuto odmora.

Po njej so gostitelji izgubili žogo, Dallas pa je po asistenci Luke in košu Powella prvič na tekmi povedel (64:62). Ko je v naslednjih treh napadih Dončić zadel še dve trojki in dodal še koš za dve točki, se je na semaforju izpisal izid 72:64. A v nadaljevanju so bili znova uspešnejši domači, ki so se s košem dve sekundi pred koncem četrtine približali le na dve točki zaostanka. Luka je odigral celotno četrtino in bil po njej pri 23. točkah, osmih skokih in devetih asistencah, na drugi strani Dragić ni stopil na parket.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V zadnjo četrtino, ki jo je nekdanji kapetan slovenske reprezentance začel, njegov mlajši kolega iz prve peterke evropskega prvenstva 2017 pa je dobil na voljo počitek, se je vstopilo s prednostjo Dallasa s 74:72. Ko je Hardaway mlajši zaporedoma zadel dve trojki, pa je bilo znova +8 za franšizo iz Teksasa.

Dončić se je v igro vrnil že po treh minutah pri vodstvu z 82:75, na polovici četrtine pa je bil le še skok oddaljen od prvega trojega dvojčka v sezoni, v minuli jih je zbral 11. Njegovemu košu je sledla še asistenca za zabijanje Hardawayja Jr. za 88:78. Po minuti odmora domačih, ki se jim je popolnoma ustavilo v napadu, sta sledila še dva uspešna meta Dallasa za tri točke, štiri minute pred koncem pa je bilo tako +16 za goste.

Domači so še enkrat zahtevali odmor, po njem pa v minuti in pol prišli do 84:94, takrat je posvet na klopi zahteval Kidd. Sledila je trojka Finney-Smitha za +13, do konca sta ostali dobri dve minuti. Toronto se je še boril, a prave možnosti za vrnitev ni bilo.

Luka je v svojo statistiko vpisal 27 točk, 9 skokov, 12 asistenc in blokado, na parketu je prebil skoraj 39 minut. Iz igre je metal 11/24 (2/10 za tri točke). Hardaway Jr. je dosegel 25 točk, Porzingis je k zmagi dodal 18 točk, 10 ulovljenih žog in štiri blokade. Klop Dallasa je skupno zbrala le 11 točk. Po toliko sta jih sicer dosegla tudi preostala člana prve peterke Finney-Smith in Powell.

Dragić je igral 14 minut in pol. Ob metu 1/3 je vpisal dve točki, dva skoka, podajo in blokado. Najboljši strelec gostiteljev Anunoby, ki je imel večji del tekme težave z osebnimi napakami, je zbral 23 točk. Edine tri v drugem polčasu je prispeval v zadnji minuti dvoboja.

Chicago prvi s tremi zmagami

Na preostalih tekmah večera je odmevala predvsem zmaga Chicaga, ki je z 97:82 odpravil Detroit in kot prvi prišel do tretje zmage v mladi sezoni. Prvi strelec ekipe iz vetrovnega mesta je bil s 21 točkami DeMar DeRozan, ključno vlogo pa je odigral črnogorski center Nikola Vučević s kar 19 skoki in 15 točkami.

Los Angeles Clippers so na domačem parketu morali priznati premoč Memphisa s 120:114 za še drugi poraz. Za domačine iz mesta angelov je z 41 točkami blestel Paul George, na drugi strani so za Memphis vsi igralci začetne peterke dosegli dvomestno število točk, najbolj učinkovit pa je bil Ja Morant z 28 točkami.