1223 ogledov

To je uspelo zapraviti Dallasu! Luka spet s trojnim dvojčkom

Luka Dončić Pelicans Mavericks Profimedia
Dallas Mavericks so v zadnjih minutah rednega dela zapravili veliko prednost proti Oklahoma City Thunders. Ti so po podaljšku zmagali s 117:111.

Košarkarji Dallasa so odigrali drugo tekmo sezone na lastnem parketu, v goste so prišli košarkarji moštva Oklahoma City Thunder. Ti so doselj odigrali pet dvobojev, pri tem pa zabeležili dve zmagi, Mavericks so v obračun vstopili s polovičnim izkupičkom, na štirih tekmah so prav tako bili dvakrat uspešni.

Luka Dončić je na dosedanjih dvobojih strelsko blestel v prvih četrtinah, tokrat ni bil pri metu, v prvih osmih minutah je zadel le dva meta iz sedmih poizkusov. Slabši izkupiček pri metih je nadoknadil s podajami do soigralcev, v omenjenem obdobju je zbral pet asistenc. Thunder je vseeno povedel z 21:15, sodniki so domačemu moštvu sicer prisodili kar štiri osebne napake v napadu.

Slovenski zvezdnik je kasneje dosegel pet točk iz prostih metov, vselej je bil natančen, gostitelje pa je tako 12 sekund pred iztekom četrtine pripeljal na dve točki zaostanka pri 25:27. Zadnji napad gostov je bil nato neuspešen.

Dončić, ki je v prvih ducat minutah zbral 9 točk, 3 skoke in 5 asistenc, je presedel prvo polovico druge četrtine. Njegovi soigralci so za prvi koš potrebovali dve minuti, a še manj uspešni so bili gostje, ki so edini točki dosegli iz prostih metov. Spencer Dinwiidie je zabeležil prvih pet točk Dallasa v četrtini in poskrbel za vodstvo s 30:29, a nato se je ustavilo tudi njemu, igralci Thunderja pa so se znova nekoliko oddaljili s sedmimi zaporednimi točkami.

Po minuti odmora so Mavericks zaigrali boljše, pet minut in pol pred koncem prvega polčasa pa se je na parket vrnil tudi Dončić. Ta je hitro podal za trojko Doriana Finney-Smitha, nato pa je s prostih metov poskrbel še za 42:38 in s tem zaključil delni izid  domačih, ki je znašal 12:2.

Gostitelji so nato ohranjali prednost do glavnega odmora, ob njem so vodili z 51:46. Luka je v svojo statistiko vpisal 12 točk, od tega jih je osem dosegel s črte prostih metov (8/9). Ob tem je prejel še kar nekaj udarcev, ki pa so minili brez piska v sodniške piščalke, dejstvo, ki je precej jezilo Ljubljančana. Ta je iz igre metal le 2/9, vendar blestel pri skokih in podajah, zbral jih je po sedem.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Tretjo četrtino je slovenski as odprl s prodorom in lahkim košem, a mu met kasneje še vedno ni stekel. Je bil pa po petih minutah drugega počasa le še podajo oddaljen od trojnega dvojčka. Ko je znova zadel dva prosta meta se je pred polovico četrtine na semaforju izpisal izid 63:55.

A nadaljevanje je bilo za domače znova porazno. Dončić je sicer še nekajkrat soigralce našel za odprte mete izza črte, a ti niso znali zadeti. Ko je Luka dobro minuto pred koncem četrtine izgubil žogo, to je bil že sedmi zaporedni napad Dallasa brez koša, je sledil protinapad gostov za vodstvo s +3. Dončić je nato zadel za 71:72. Po treh četrtinah je imel na svojem kontu 22 točk, 14 ulovljenih žog in 9 podaj.

Zadnjih 12 minut se je znova začelo brez Slovenca. Christian Wood je zadel en prosti met, Josh Green je ukradel žogo, zadel ob prekršku in dodal dodatno točko, Dinwiddie pa je bil natančen pri metu za tri točke za 78:72.

Dallas je prevzel pobudo, prednost pa je začela naraščati, na polovici četrtine je znašala 13 točk, nato je sledil še nov koš Greena. Ta je Mavericks popeljal do 95:79. Ob tem rezultatu se je na parket vrnil tudi Dončić, ki je hitro zbral še dva skoka, a tudi dve osebni napaki, skupaj je bil že pri petih prekrških.

Po nekaj napakah domačih se je Thunder dve minuti in pol pred koncem približal na sedem točk zaostanka, minuto kasneje je bilo le še +4 za Dallas. Luka je zadel enega od dveh prostih metov, nato pa je najprej zadel prvi zvezdnik Oklahome Shai Gilgeous-Alexander, 14 sekund pred koncem pa je s trojko izenačil Isaiah Joe.

Gostom je uspel delni izid 18:2. Dončić je imel tretjič v sezoni priložnost, da odloči tekmo, a je še tretjič zgrešil, ostalo je pri 99:99. Sledil je podaljšek.

Luka je zbral deseto asistenco in svoj 48. trojni dvojček v karieri pri izidu 101:101, a nato so gostje povedli s trojko Joa z velike razdalje ob izteku časa, nato pa je še štiri točke za 108:101 prispeval Gilgeous-Alexander. Minuto in pol pred koncem je Dončić z dvema zadetima prostima metoma znižal zaostanek, vendar je bil znova izza črte natančen Joe za 111:103. Dvoboj je bil pravzaprav odločen.

Pomagala nista niti dva koša in dodaten prosti met Dončića. Ta je 17 sekund pred koncem podaljška dobil tudi šesto osebno napako in tako zaključil dvoboj, ki se je nato končal s 117:111.

Luka je ob metu iz igre 8/23 (0/6 trojke, 15/19 prosti meti) na koncu dosegel 31 točk in vknjižil še 16 skokov, 10 asistenc in ukradeno žogo. Pri dvajsetici se je ustavil Dinwiddie, na drugi strani pa je Gilgeous-Alexander zbral 38 točk. Nepričakovan junak večera je bil Joe, ki je v zgolj devetih minutah igre dosegel 15 točk, vse v zadnjih štirih minutah zadnje četrtine in podaljšku.

Najslabša predstava Dragića po prihodu v Chicago

Poražen je domači parket zapustil tudi Goran Dragić, saj so njegovi Chicago Bulls izgubili proti Philadelphia 76ers s 109:114. Tudi 36-letnemu Ljubljančanu ni šlo prav veliko od rok. Iz igre je zadel le enega od šestih metov (0/2 za tri) in dvoboj končal z dvema točkama ter po enim skokom in podajo.

24 točk je za bike prispeval DeMar DeRozan, s 23 in 20 točkami sta sledila Nikola Vučević (19 skokov) in Zach LaVine. Pri Philadelphii je 25 točk dosegel Joel Embiid.

Neporažen v rednem delu ostaja Milwaukee. Bucks so na krilih Giannisa Antetokounmpa (17 skokov) in Jrueja Holidaya (12 podaj), dosegla sta po 34 točk, ugnali Atlanta Hawks s 123:115. Pri poražencih se je izkazal Trae Young z 42 točkami.

Bucks so na vrhu vzhodne konference s petimi zmagami, sledita pa Cleveland Cavaliers (4-1) in Atlanta (4-2). Na dnu vzhoda so presenetljivo košarkarji Brooklyn Nets (1-5), ki so ponoči kljub 35 in 26 točkam Kyrieja Irvinga oz. Kevina Duranta izgubili proti Indiana Pacers. Pri teh se je z 32 točkami izkazal novinec Bennedict Mathurin.

Na zahodu so košarkarji Utah Jazz prav tako zabeležili peto zmago, a so za to potrebovali sedem tekem. Pred njimi so na lestvici zahoda le košarkarji Portlanda Trail Blazers (5-1) in Phoenix Suns (4-1).

Jazz so ponoči za točko ugnali Memphis Grizzlies, in sicer s 124:123. Lauri Markkanen (23), Kelly Olynyk (23) in Jordan Clarkson (21) so vsi presegli mejo 20 točk, pri grizlijih pa sta prednjačila Desmond Bane (32) in Dillon Brooks (30). Ja Morant pri poražencih ni igral.

Golden State Warriors so v gosteh morali priznati premoč skromnim Charlotte Hornets s 113:120. Petič je na šestih tekmah to sezono pri prvakih Stephen Curry presegel mejo 30 točk. Dosegel jih je 31 ob 11 skokih. Jordan Poole je dodal 24 točk. Pri Charlottu je blestel P. J. Washington z 31 točkami.

Na edini preostali tekmi so Sacramento Kings s 119:113 ugnali Miami Heat, za katere je Tyler Herro dosegel 34 točk.