1545 ogledov

Presenečenja v naši skupini: Malta šokirala Slovake, Hrvati komaj čez Ciper

Hrvaška : Ciper Twitter/HNS
Slovaška se je opekla z Malto, Hrvati so se mučili tudi s Ciprom

V kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu 2022 je v drugem krogu skupine H, kjer nastopa tudi Slovenija, prišlo do velikega presenečenja. Slovaki na domačem igrišču niso uspeli premagati popolnega "outsiderja" Malto, izid je bil 2:2. Po polčasu so gosti celo vodili z 2:0. Mučila se je tudi Hrvaška, ki je Ciper ugnala z 1:0.

Josip Iličić Ostali praznih rok Šport Ruski obrambni zid zdržal vse nalete Slovenije

Goste iz Malte je v 16. minuti v vodstvo popeljal Luke Gambin, štiri minute pozneje je vodstvo povišal Alexander Satariano. Na začetku drugega dela je bilo videti, da bodo gostitelji stvari postavili na svoje mesto, David Strelec in Milan Škriniar sta do 53. minute izenačila, toda gostujoča obramba je nato zdržala do konca, tako da je Malta prišla do senzacionalne točke.

Tako kot Slovaška ni ni navdušila niti Hrvaška, prav nasprotno. Kot v Stožicah se je tudi na Rujevici mučila z obrambno postavitvijo tekmecev. V vsej tekmi je kljub veliki terenski premoči sprožila le tri udarce v okvir gola gostov, po enem pa je žoga vendarle končala v mreži.

Hrvaška : Ciper | Avtor: Twitter/HNS Twitter/HNS

Z veliko sreče so Hrvati v vodstvo prišli v 40. minuti, ko je neodločna obramba Cipra praktično sama podala žogo na glavo Maria Pašalića, ki jo je prek vratarja poslal v mrežo. Ciprski vratar Neofitos Mihail je gol prejel po le minuti na igrišču, malo pred njim je namreč zamenjal poškodovanega Demetrisa Demetriuja.

V drugem delu so nekaj več poguma pokazali tudi naslednji tekmeci Slovenije, nekajkrat so prišli pred vrata Dominika Livakovića, a nevarneje ga niso ogrozili. Tako kot si niso resne priložnosti pripravili niti svetovni podprvaki, ki se bodo v naslednjem krogu merili z Malto.

Turki hit začetka kvalifikacij, Luksemburg osramotil Irce

Turška nogometna reprezentanca je najbolj pozitivno presenečenje začetka kvalifikacij za svetovno nogometno prvenstvo leta 2022 v Katarju. Potem ko je v prvem krogu doma s 4:2 ugnala prvega favorita skupine G Nizozemsko, je bila v drugem boljša še na gostovanju, v Oslu je Norveško premagala s 3:0.

Že v četrti minuti jo je v vodstvo popeljal Ozan Tufan, Caglar Söyüncü je v 28. minuti vodstvo povišal, v drugem delu pa je v 59. minuti končni izid s svojim drugim golom postavil Tufan.

Kvalifikacije za SP v nogometu | Avtor: Epa Epa

Dve zmagi po dveh krogih ima v skupini tudi Črna gora, ki pa je imela lažja tekmeca. Tokrat je s 4:1 premagala Gibraltar, ki je gol dosegel iz enajstmetrovke. Za domače so se med strelce vpisali Fatos Beciraj, Marko Simić, Žarko Tomašević in Stevan Jovetić.

Delno so vtis po porazu s Turki popravili Nizozemci, ki so doma z 2:0 ugnali Latvijo. V prvem polčasu je v polno zadel Steven Berghuis, v drugem pa Luuk de Jong.

V skupini A je Luksemburg šokiral Irce, v gosteh jih je premagal 1:0, kar je šele druga njegova zmaga v zgodovini kvalifikacij za velika tekmovanja. Edini gol je v 85. minuti dosegel Gerson Rodrigues.

Kvalifikacije za SP v nogometu | Avtor: Profimedia Profimedia

V derbiju skupine sta se Srbija in Portugalska razšli z neodločenim izidom 2:2. Portugalci so z goloma Dioga Jote prvi polčas dobili z 2:0, v drugem pa so bili domači nevarnejši. Aleksander Mitrović z glavo in Filip Kostić iz protinapada sta poskrbela za izenačenje, Srbi pa bi lahko dosegli še kakšen gol. Zato pa so ga Portugalci v sodniškem podaljšku, a sodniki niso videli, da je po strelu Cristiana Ronalda žoga prešla golovo črto. Protesti niso pomagali, ostalo je pri izidu 2:2.

V skupini E je Belorusija s 4:2 premagala Estonijo, čeprav so gosti še v 64. minuti vodili z 2:1. Po izenačenju pa so Estonci ostali z igralcem manj na igrišču, kar so domači izkoristili.

Na drugi tekmi skupine sta Češka in Belgija vpisala izid 1:1. Čehi so prek Lukaša Provoda povedli v 50. minuti, deset minut pozneje je izenačil Romelu Lukaku.