203 ogledov

Sprememba na vrhu Bundeslige po 12 letih

Florian Wirtz Epa
Leverkusen že nemški prvak, konec dolgoletne prevlade Bayerna.

Nemška nogometna liga je pet krogov pred koncem odločena. Potem ko si je Bayer Leverkusen že nekaj časa pripravljal teren za prvi naslov v zgodovini kluba, ga je tudi matematično potrdil po zmagi proti Werderju s 5:0 v 29. krogu nemške bundeslige. Bayer je tako na nemškem prestolu nasledil Bayern, ki je bil prvak zadnjih 11 let.

Bayer je še vedno neporažen na uradnih tekmah v tej sezoni, niz je podaljšal na 43. Pred tekmo je bilo jasno, da imajo farmacevti vse v svojih rokah: ob zmagi proti Werderju bi najbližjima zasledovalcema Bayernu in Stuttgartu ušli na neulovljivih +16 pred zadnjimi petimi krogi.

V Leverkusnu se projekta proslavljanja niso lotili prav nič vraževerno. Na stadionu so navijači že pred dvobojem lahko kupili čepice in majice z napisom Prvaki 2024, že pred tekmo pa so ob prihodu igralcev navijači, zbralo se jih več kot 10.000, pripravili špalir na ulici do stadiona. Ob tej priložnosti so ulico začasno preimenovali kar v Ulico Xabija Alonsa - po trenerju, ki je z nekoč tovarniško ekipo farmacevtskega velikana Bayerja dosegel največji uspeh od ustanovitve leta 1904.

Xabi Alonso | Avtor: Profimedia Profimedia

Na igrišči so nato nogometaši Bayerja le še potrdili teorijo in jo spremenili v prakso z zmago. Čeprav se je Werder trudil, ni bil dorasel tekmec, premoč domačih je prvi potrdil Victor Boniface v 25. minuti.

V nadaljevanju sta za potrditev lovorike zadela še Granit Xhaka (60.) in Florian Wirtz (68.). Ko je ta v 84. minuti zadel še četrtič, so najbolj nestrpni navijači že vdrli na igrišče, nogometaši so jih komajda prepričali, da naj še nekaj minut počakajo, v 90., po še tretjem golu Wirtza, pa se je množica dokončno vsula na teren in veliko slavje v Leverkusnu se je lahko začelo.

S prvim naslovom prvaka v Nemčiji so navijači Leverkusna lahko vsaj delno pozabili na dogodke pred 24 leti, ko je imel klub pred zadnjim krogom tri točke naskoka in bi potreboval le še eno z gostovanja pri Unterhachingu. A je takrat izgubil, prvak pa je z enakim številom točk in z boljšo razliko v zadetkih postal Bayern.

Bayer Leverkusen | Avtor: Epa Epa

Mimogrede so novi prvaki postavili še en rekord lige, saj so zdaj moštvo, ki je najdlje v sezoni zdržalo brez poraza. Do tega kroga so si delili dosežek z 28 krogi brez poraza z Bayernom iz sezone 2013/14, a so Münchenčani takrat nato doživeli poraz v 29. krogu.

Končna zmaga že po 29. krogu pa je tretja najzgodnejša odločitev o prvaku v zgodovini, le Bayern je dvakrat slavil prej, po 27. in 28. krogu.

"Neverjetno je. Nisem še dojel vsega, to je kot v najlepših sanjah," je prvi odziv enega od današnjih junakov Wirtza povzela nemška tiskovna agencija dpa, ki je še dodala, da se je klub zdaj znebil vzdevka Vizekusen (kar je letelo na izgubljene poskuse naskoka na lovoriko) in je postal Meisterkusen.

Veliko zaslug za preboj ima trener Xabi Alonso, ki je klub prevzel oktobra 2022, ko je bil na lestvici šele 17., zdaj pa je prvak. "Nekaj posebnega je za vse igralce, ko prvič postanejo prvaki. Zelo ponosni smo, mogoče pa je tudi dobro za bundesligo in nemški nogomet, da je prvak še kdo drug," pa je dejal Španec. Na novinarski konferenci po tekmi so ga po stari nemški nogometni tradiciji njegovi igralci nato temeljito zalili s pivom.

Xabi Alonso | Avtor: Epa Epa
Granit Xhaka | Avtor: Epa Epa

1. Bayer Leverkusen         29  25  4   0  74:19  79
 2. Bayern München           29  20  3   6  82:36  63
 3. Stuttgart                29  20  3   6  67:34  63
 4. Leipzig                  29  17  5   7  67:33  56
 5. Borussia Dortmund        29  16  8   5  57:34  56
 6. Eintracht Frankfurt      28  10 12   6  43:36  42