Šport > Olimpijske igre
38063 ogledov

Kako visoko bi po medaljah kotirala Jugoslavija?

Tokio OI zaključna slovesnost Epa
Po več kot dveh tednih olimpijskih tekmovanj je bilo podeljenih 339 kompletov medalj.

Slovenija je na XXXII. poletnih igrah v Tokiu osvojila tri zlate ter po eno srebrno in bronasto medaljo. Na končni lestvici držav je zasedla absolutno 31. mesto. Pred našo reprezentanco ni bilo nobene, ki bi prihajala iz države z manj prebivalci.

Največ medalj so osvojili Američani, skupaj 113 (39 zlatih, 41 srebrnih in 33 bronastih). Drugo mesto so zasedli Kitajci, tretje gostitelji Japonci, četrto Britanci, peto Rusi. Vsaj eno medaljo je osvojilo 94 držav udeleženk.

tokio 2020 Posledice Šport Olimpijske igre povzročile razkol na Japonskem

Od držav s teritorija nekdanje Jugoslavije je bila Slovenija na tretjem mestu, za Hrvaško in Srbijo. V zbirko odličij sta prispevala še Kosovo in Severna Makedonija, Bosna in Hercegovina ter Črna gora pa sta tokrat ostali brez kolajne.

Skupno bi "Jugoslavija" v letu 2021 osvojila enajst zlatih (po tri slovenske, hrvaške in srbske, dve kosovski), šest srebrnih in osem bronastih medalj. S tem bi v Tokiu zasedla absolutno sedmo mesto.

Tokio OI zaključna slovesnost | Avtor: Epa Epa

Na ozemlju nekdanje federacije danes živi okrog 21 milijonov ljudi. Vse države, ki bi se uvrstile pred Jugoslavijo (ZDA, Kitajska, Japonska, Velika Britanija, Rusija, Avstralija), imajo večje število prebivalcev.

Hrvaška je poleg treh zlatih v Tokiu osvojila tri srebrne in tri bronaste medalje, Srbija poleg treh zlatih eno srebrno in pet bronastih, Kosovo dve zlati, Severna Makedonija pa eno srebrno odličje.