8885 ogledov

Primož Roglič spisal zgodovino!

Primož Roglič Giro 21. etapa
Dirka po Italiji se je sklenila s kronometrom v Veroni. Primož Roglič je zasedel tretje mesto v skupnem seštevku.

Najvišje uvrščeni v generalni razvrstitvi so se na progo podali zadnji. Primož Roglič se je boril za stopničke v skupnem seštevku z Mikelom Lando, za katerim je pred zadnjo etapo zaostajal za 23 sekund. Zasavcu je uspelo, na 17 kilometrov dolgem kronometru je Španca ugnal za 31 sekund in se prebil na zmagovalni oder. Še noben Slovenec na tritedenskih dirkah ni zasedel enega od prvih treh mest.

Primož Roglič Giro Komentar Šport Italijani in lastna ekipa so metali polena, Roglič pa bo zdaj le še močnejši

Za končnim zmagovalcem Richardom Carapazom iz Ekvadorja je Roglič po 3546,8 kilometra zaostal 2:30 minute. Član moštva Jumbo Visma je sicer osvojil oba kronometra pred današnjo etapo, na tem pa končal kot 10.

Roglič je tudi pred tem z zmagama na uvodnem kronometru dirke v Bologni in v vožnji na čas v 8. etapi postal še prvi Slovenec z dvema etapnima zmagama na isti tritedenski dirki. Prvih pet etap je bil tudi v skupnem vodstvu, kot prvi med Slovenci na kateri koli od največjih dirk.

Carapaz (Movistar) je vodstvo v skupni razvrstitvi prevzel na 14. etapi, ki je bila druga gorska na dirki. V hribih je vodstvo povečal, danes pa mirno pripeljal v cilj z 1:05 minute prednosti pred drugouvrščenim Italijanom Vincenzom Nibalijem (Bahrain-Merida).

"To je največji trenutek v mojem športnem življenju. V kronometru sem trpel od starta do cilja, vse dokler nisem prišel do arene. Neverjetno je, da sem zmagal Giro d'Italia," je bila prva izjava Carapaza.

Richard Carapaz Giro | Avtor: Epa Epa

Med Slovenci je 14. mesto z zaostankom 37 sekund za zmagovalcem na današnji etapi osvojil Jan Polanc (Bahrain Merida) in s tem na dirki osvojil skupno 14. mesto. Grega Bole je bil 110. na etapi (+2:42), isto mesto je osvojil tudi v skupni razvrstitvi.

Sodeč po prvih vmesnih časih Roglič na zadnji dan dirke ni imel dovolj moči v boju za stopničke. Po dveh tretjinah proge je imel enajsti čas, od njega je bil hitrejši tudi Jan Polanc.  Toda tudi Landa ni bil med najboljšimi in Roglič je v primerjavi s Špancem nekaj pridobil.

Roglič je ob prihodu v cilj prišel na deveto mesto, 26 sekund za vodilnim Američanom Chadom Hago. Nato se je začelo čakanje na Lando. Španec ni bil dovolj hiter, za Rogličem je zaostal za 31 sekund, v generalni razvrstitvi osem sekund in slovensko slavje se je lahko začelo.

Zmago na današnjem kronometru si je prikolesaril Haga (Team Sunweb) s časom 22:07 minute, pred belgijskima članoma Lotto-Soudal Victorjem Campenaertsom (+0:04) in Thomasom de Gendtom (+0.07).