veleslalom
1/19
Anže Petkovšek Kranjec je tekmo končal na petem mestu.
Alpski smučarji so se pomerili na veleslalomu za 57. Pokal Vitranc.

Kranjska Gora je gostila prvo tekmo svetovnega pokala v alpskem smučanju po koncu olimpijskih iger v Pyeongchangu. Zmage se je veselil Avstrijec Marcel Hirscher, ki je na vitranški strmini znova pometel s konkurenco.

Drugo mesto je osvojil Norvežan Henrik Kristoffersen (+1,66), tretje pa Francoz Alexis Pinturault (+2,51). Hirscher si je z zmago že zagotovil veleslalomski mali kristalni globus.

pokal Vitranc | Avtor: Anže Petkovšek Henrik Kristoffersen, Marcel Hirscher in Alexis Pinturault na zmagovalnem odru 57. veleslaloma pokala Vitranc. Anže Petkovšek

Prvi slovenski adut Žan Kranjec je dosegel svoj daleč najboljši rezultat pred domačimi gledalci v Kranjski Gori. Po prvi vožnji je bil celo v igri za stopničke, saj si je delil tretje mesto s Francozom Alexisom Pinturaultom, na koncu pa se je z zaostankom 3,44 sekunde veselil odličnega petega mesta! Pred tem v Kranjski Gori še nikoli ni bil boljši kot 16.

"Peto mesto je super rezultat. Če povem po pravici, sem si danes želel stopiti na zmagovalni oder. Z drugo vožnjo nisem najbolj zadovoljen. Na srečo sem imel po prvi dovolj zaloge, da sem uspel narediti dokaj dober rezultat."

Žan Kranjec za RTV Slovenijo

Ljubljančan je s petim mestom upravičil visoko startno številko (7). Zadnji Slovenec, ki je na veleslalomu za svetovni pokal nastopil kot član elitne sedmerice, je bil Jure Košir leta 1996 v Adelbodnu.

Kranjec je potrdil dobro formo iz Pyeongchanga, kjer je osvojil nehvaležno četrto mesto. Letos je bil najboljši tretji v Alta Badii.

Drugi slovenski finalist Štefan Hadalin je bil na koncu 27. (+6,80).

žan kranjec Po 22 letih Šport Kranjec prvi po Juretu Koširju

Najboljši slovenski veleslalomist je imel startno številko sedem. Nastopili so še Štefan Hadalin (55), Aljaž Dvornik (63), Žan Grošelj (65) in debitant Borut Božič (69).

Ples kroglic je Hirscherju namenil startno številko ena. Avstrijec je izkoristil dobro izhodišče in prvo progo presmučal s časom 1:10;12.

Pinturault, dvakratni zmagovalec veleslaloma v Kranjski Gori (2015, 2016), je bil počasnejši za slabo sekundo in pol (+1,41), precej je zaostal tudi Hirscherjev prvi zasledovalec Kristoffersen (+0,73).

Žan Kranjec Pokal Vitranc Šport "Kranjec in Hadalin sta ena boljših tehničarjev na svetu"

Francoz Mathieu Faivre in Šved Matts Olsson sta odstopila. Po nastopu Avstrijca Manuela Fellerja (+2,32) je v cilji areni završalo. "Zdaj pa Žan Kranjec!" je slovenske navijače prebudil uradni napovedovalec.

Kranjec je v zgornjem delu poskušal smučati agresivno, a si že do prvega merjenja časa nabral 53 stotink zaostanka. V nadaljevanju je pritisnil na plin in do drugega merjenja izgubil le 18 stotink v primerjavi s Hirscherjem (+0,71).

Najbolje se je odrezal v srednjem delu, kjer je dodal zgolj pet stotink (+0,76), nekaj več pa je izgubil v ciljni strmini, kjer je zaostanek narasel na 1,41 sekunde. Dosegel je identičen čas kot Pinturault (+1,41), s katerim sta si delila tretje mesto.

veleslalom | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

O težavnosti prve proge so pričali številni odstopi, saj je brez uvrstitve ostalo kar pet članov prve jakostne skupine.

Hadalin je s 30. mestom (+4,92) ujel nastop v finalni vožnji. Žan Grošelj (41. mesto/+7,62) in Borut Božič (42. mesto/+7,85) sta bila prepočasna. Aljaž Dvornik je odstopil.

veleslalom | Avtor: Anže Petkovšek Štefan Hadalin v prvi vožnji veleslaloma 57. pokala Vitranc. Anže Petkovšek

Druga vožnja se je začela ob 12.30. Finale je odprl drugi slovenski finalist Hadalin, ki pa ni izkoristil dobre startne številke, saj ga je že naslednji tekmovalcec, Slovak Adam Zampa, premagal za več kot sekundo.

Za dvojno ameriško vodstvo je pred nastopom najboljše deseterice poskrbel Tommy Ford, ki je za dobre tri desetinke ugnal rojaka Ryana Cochrana-Siegla. Oba je nato premagal Norvežan Rasmus Windingstad.

Dobro sta smučala Francoz Victor Muffat-Jeandet in Avstrijec Feller, pred nastopom Pinturaulta, ki si je delil tretje mesto s Kranjcem, pa je vodstvo prevzel Norvežan Leif Kristian Nestvold-Haugen.

Pinturault je pridobil štiri stotinke v primerjavi z Norvežanom in prevzel vodstvo. Nato je prišel na vrsto Kranjec.

V zgornjem delu je smučal preveč zadržano in pridelal 34 stotink zaostanka. Pri drugem merjenju je zaostajal 45, pri tretjem pa že 79 stotink. Spodaj ni mogel kaj bistveno dodati in zaostal za dvema tekmovalcema (+0,93).

Pinturaulta je nato ugnal drugi veleslalomist sezone Kristoffersen, popolno premoč pa je z najboljšim časom druge vožnje potrdil Hirscher, ki je Norvežana premagal kar za 1,66 sekunde.