Šport > Zimski športi
766 ogledov

Deset orlov v finalu, dva padla s stopničk

Ryoyu Kobayashi Epa Ryoyu Kobayashi po zmagovitem poletu.
V Planici so se skakalci merili na prvi posamični tekmi finala svetovnega pokala.

Japonec Ryoyu Kobayashi, najboljši že v kvalifikacijah, je prepričljivo dobil prvo tekmo finala svetovnega pokala v Planici. Kobayashi je zmago slavil s 452,5 točke, na stopničke pa sta se uvrstila še Nemca Markus Eisenbichler (445,1) in Karl Geiger (431,2).

Daniel Andre Tande Planica padec Foto/Video Šport Grozljiv padec v Planici, nemočno drsel proti dnu

Kobayashi je bil s poletoma 235,5 in 244,5 metra danes zanesljivo najboljši, zmagal pa je tudi na zadnji planiški tekmi svetovnega pokala marca 2019. To sezono je slavil tretjo zmago v pokalu, skupno pa 19. v karieri.

Eisenbichler je na drugem mestu zaostal za 7,4 točke, njegov rojak Geiger, ki se očitno v Planici zelo dobro počuti, pa se je na zmagovalni oder prebil z osmega mesta po prvi seriji. Na isti letalnici je Geiger namreč decembra to zimo slavil tudi naslov svetovnega prvaka v poletih.

Najboljši Slovenec je bil Bor Pavlovčič (428,2) na petem mestu. Po polovici tekme je za slovenski tabor kazalo še bolje, saj je bil Domen Prevc (na spodnji fotografiji) za Kobayashijem drugi, Pavlovčič pa tretji, a sta v finalu oba pokvarila svoji uvrstitvi. Pavlovčič je s tretjega zdrsnil na peto mesto, Domen Prevc (418,9 točke) pa z drugega na osmo mesto.

Domen Prevc Planica | Avtor: Epa Domen Prevc. Epa

V finalu je prvič v zgodovini planiških tekem nastopilo deset Slovencev. Žiga Jelar (400,2 točke) je bil 17., Peter Prevc (395,1) 19., Tilen Bartol (374,8) je v finalu s 30. napredoval na 25. mesto, Cene Prevc (373,5) je bil 26., Lovro Kos (369,5) je s 27. mestom osvojil prve točke svetovnega pokala, najboljši slovenski skakalec to zimo Anže Lanišek (369,4) se tokrat ni najbolje znašel in je končal na 28. mestu, Timi Zajc (369,3) na 29., Anže Semenič (365,9) pa je bil 30.

Čeprav je bilo danes kar deset Slovencev med finalisti, je glavni trener reprezentance Robert Hrgota v izjavi za TV Slovenija priznal, da ni zadovoljen. "Čestitke fantom. Vendar gre za tekmo brez presežka. V finalu sta Bor in Domen naredila slabša skoka. Imamo deset fantov, ki so sposobni priti v finale, a bodo morali za še boljši rezultat zvišati raven skokov oziroma odpraviti napake. Čakajo nas še tri tekme," je dejal Hrgota.

V petek pod Poncami sledi druga tekma planiškega tedna; s prvo serijo se bo začela ob 15. uri.

Brez finalnega nastopa je danes pod Poncami ostalo kar nekaj skakalnih asov, med njimi tudi že pred prihodom v Planico skupni zmagovalec sezone Norvežan Halvor Egner Granerud, ter zmagovalec novoletne turneje štirih skakalnic Poljak Kamil Stoch.  Današnjo prvo od štirih tekem planiškega finala sezone je zaznamoval grd padec svetovnega prvaka Norvežana Daniela Andreja Tandeja v poskusni seriji.