132 ogledov

Kilde do nove zmage, Hrobat z enim najboljših smukov kariere

Aleksander Aamodt Kilde Profimedia
Kilde še tretjič slavil na smukih v Val Gardeni, Hrobat 19.

Norvežan Aleksander Aamodt Kilde je zmagovalec smuka za svetovni pokal alpskih smučarjev v Val Gardeni. Kilde je v Val Gardeni zmagal na smukih tudi v letih 2018 in 2020. Drugi je bil francoski veteran Johan Clarey (+0,35), tretji Italijan Mattia Casse (+0,42). Najboljši Slovenec je bil Miha Hrobat na 19. mestu (+1,55).

Miha Hrobat | Avtor: Profimedia Profimedia

V Val Gardeni so že v četrtek izpeljali smuk, nadomestnega za odpadlo smukaško preizkušnjo iz Beaver Creeka. Po šestih letih je bil na smukih na progi Saslong znova najhitrejši Avstrijec. Smuk je dobil Vincent Kriechmayr.

A so se zvezde v soboto znova naravnale v skladu z norveškimi silnicami, ko je za še sedmo norveško smukaško zmago v Val Gardeni poskrbel Kilde.

Današnji smuk je postregel z manjšimi presenečenji. Francoz Clarey je pri 41 dokazal, da ni za staro šaro in se še vedno lahko zavihti na stopničke v konkurenci svetovnega pokala.

Clarey je prišel do še desete uvrstitve na zmagovalni oder v svetovnem pokalu. Olimpijski podprvak iz Pekinga je na smukih v Val Gardeni skočil še tretjič na smukaške stopničke, prvič po letu 2013. Italijan Casse pa se je sploh prvič v konkurenci svetovnega pokala uvrstil na zmagovalni oder.

Aleksander Aamodt Kilde | Avtor: Profimedia Profimedia

Na četrto mesto se je s startno številko 32 zavihtel Francoz Adrien Theaux (+0,67). S številko 61 je presenetil še en Francoz Cyprien Sarrazin, ki je skočil na šesto mesto (+0,87) ter se prvič na smukih za svetovni pokal uvrstil v najboljšo deseterico.

Marco Odermatt prvič v tej sezoni na tekmah, na katerih je nastopil, ni končal med najboljšimi tremi. Švicar je sedmo mesto delil z Američanom Travisom Ganongom, z zaostankom 92 stotink sekunde.

Odermatt (636 točk) je sicer obranil mesto vodilnega v seštevku zime. A je drugouvrščeni Kilde (525) razliko zmanjšal na 111 točk. V smukaškem seštevku Kilde (345) po štirih smukih pred Odermattom (256) vodi s prednostjo 89 točk.

Zmagovalec uvodnih dveh smukov sezone v Severni Ameriki Kilde je bil v četrtek peti, tokratni nastop s številko 14 pa je zadoščal za še 17. zmago v svetovnem pokalu, deveto smukaško.

Slovenca v četrtek nista bila del najboljše trideseterice, ki osvoji točke svetovnega pokala. Tokrat se je veliko bolje odrezal Hrobat. Na popravnem izpitu je ob prihodu v cilj začasno imel celo 14. čas, a je nato izgubil pet mest za svoje prve točke na smukih na progi Saslong. Drugi Slovenec Martin Čater je bil 45. (+2,55).

Martin Čater | Avtor: Profimedia Profimedia

V petek bi sicer morali izpeljati še superveleslalom, a so tekmo zaradi slabega vremena odpovedali. Bližnja Alta Badia bo v nedeljo in ponedeljek prizorišče dveh moških veleslalomov. Slovenski as Žan Kranjec bo na progi Gran Risa lovil nove stopničke. Kranjec je bil drugi na uvodnem veleslalomu v Söldnu, v Val d'Iseru se je z 11. časom prve vožnje zavihtel na stopničke s tretjim mestom.