10207 ogledov

Mohorič po desetih letih znova svetovni prvak

Matej Mohorič Profimedia
Nov uspeh za slovenskega kolesarskega asa. Tokrat je slavil na makadamskih cestah.

Matej Mohorič je oplemenitil svojo zbirko zlatih kolajn na svetovnih prvenstvih. Leta 2012 je tako na cestni preizkušnji postal svetovni prvak med mladinci, na prvenstvu v Valkenburgu je sicer osvojil tudi srebro v vožnji na čas, naslednje leto pa je bil že najboljši tudi v Toskani, ko je vso konkurenco premagal v konkurenci mlajših članov.

Zdaj je k temu dodal še zmago na svetovnem prvenstvu v 'gravel' kolesarstvu. To je tokrat potekalo šele drugič, prvi svetovni prvak je lani postal Belgijec Gianni Vermeersch.

Mohoriču je ob koncu dirke v Benečiji, ki je bila dolga 169 kilometrov, s še peterico kolesarjev uspelo za sabo pustiti glavnino, po novem dvigu tempa pa sta z njim 50 km do cilja ostala le še Britanec Connor Swift in Belgijec Florian Vermeersch. Trojico so kasneje neuspešno lovili legendarni Alejandro Valverde, Alessandro De Marchi, Paul Voss in Keegan Swenson, ki sta se jim nato priključila še Quinten Hermans in Sebastian Schweinberger.

Že prej je iz boja za zmago izpadel veliki favorit Wout van Aert, ki je imel najprej težave s predrto zračnico, nato pa se je tudi znašel na tleh.

Štiriindvajset kolometrov pred ciljem je nato popustil še Swift, kmalu zatem pa je na vzponu začel zaostajati tudi Veermeersch. Petnajst km pred ciljem je imel Slovenec tako 15 sekund naskoka in je še večal prednost.

Ta je bila dovolj velika, da mu zmage ni mogel odnesti niti padec, ki se je zgodil tri kilometre pred ciljno črto. Mohorič se je po nekaj izgubljenih sekundah vrnil na kolo in opravil še s preostankom zastavljene trase. Veermeersch je osvojil srebro, zaostal je 43 sekund, Swift (+3:40) pa bron.

Valverde je bil četrti (+6:48), Van Aert osmi (+8:24). Matevž Govekar je osvojil 15. mesto z zaostankom 12:22 minute. Na startnem seznamu so bili od Slovencev še Gregor Matija Černe, Mihael Štajnar, Adam Jordan in Robert Jenko.

Sobotno žensko preizkušnjo je brez slovenske udeležbe dobila Poljakinja Kasia Niewiadoma. Srebro je z zaostankom 33 sekund po sprinterskem dvoboju pripadlo domačinki Silvii Persico, ki je bila nekoliko hitrejša od Nizozemke Demi Vollering. Lani se je prav tako v Benečiji naslova veselila letošnja svetovna prvakinja v gorskem kolesarstvu, Francozinja Pauline Ferrand Prevot.

Matej Mohorič | Avtor: Profimedia Profimedia

MAtej Mohorič | Avtor: Profimedia Profimedia