7992 ogledov

Luka do izjemnega mejnika, na isti tekmi rekord sezone za Čančarja

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so pred domačimi navijači premagali zdesetkani Denver s 127:99.

Pri Dallasu so se na zadnji odigrani tekmi proti Houstonu odločili, da spočijejo Luko Dončića, ki tako ni zaigral. Njegovi soigralci so bili brez njega povsem izgubljeni in so si ob izjemno slabem metu za tri točke (12/55) privoščili poraz proti do takrat najslabšemu moštvu lige.

Tokrat so Mavericks odigrali prvi dvoboj s precej močnejšim Denverjem, drugi obračun obeh ekip po na sporedu že v nedeljo, na obeh je domačin Dallas. Pri Nuggets sta tokrat sicer izostala prva zvezdnika Nikola Jokić in Jamal Murray, ki sta morala upoštevati koronavirusne zdravstvene protokole lige, odsoten pa je bil tudi tretji izjemno pomemben član zasedbe iz Colorada Aaron Gordon. A Mavs so se v tej sezoni že opekli, ko so pri tekmecih manjkali najboljši igralci, na takšen način so izgubili proti Orlandu in Washingtonu.

Luka Dončić Najbolj vroč košarkar Šport Dan, ki ga ne bomo pozabili: Luka prvič, odkar je v NBA, na samem vrhu!

Tudi tokrat so dvoboj odprli zelo 'sramežljivo' v napadu, a tudi pri Denverju niso bili pretirano uspešni. Dončić je najprej zgrešil dva meta, enkrat pa so mu sodniki dosodili korake. Prvič je žogo skozi mrežico poslal tik pred polovico četrtine, ko je Dallas popeljal do prednosti z 11:9.

Gostje so nato že povedli s šesti i točkami naskoka, a je na drugi strani delovala naveza Dončić/Christian Wood, slednji je po dveh asistencah Slovenca  zaporedoma dosegel pet točk, s trojko pa izid izenačil na 18:18.

Dve minuti pred koncem četrtine je Luka zadel svoj drugi met iz sedmih poizkusov, z dodatnim prostim metom pa je poskrbel za novo vodstvo gostiteljev. To se je še povečalo po novi seriji Wooda, četrtina pa se je nato končala s trojko slovenskega reprezentanta. A ne Dončića, temveč Vlatka Čančarja. Ta je zadel ob zvoku sirene in Nuggets približal na 27:29.

Primorec je ostal na parketu tudi na začetku druge četrtine, Luka je sedel na klop, soigralci slednjeg pa so po dobrih dveh minutah in pol prisilili trenerja Denverja Mika Malona na minuto odmora. Po protinapadu, ki ga je zaključil Spencer Dinwiddie, je Dallas namreč povedel za devet točk.

Pol minute pred polovico četrtine je Čančar prejel drugo osebno napako in po njej sedel na klop, Tim Hardaway pa je zadel prosta meta za 49:41. Na parket se je vrnil tudi Dončić in že v prvem napadu prišel do svoje pete asistence, po njej je zabil JaVale McGee.

Prednost je začela naraščati, Luka je pobral skok v napadu in nato tudi uspešno zaključil, kamere pa so po tej akciji ob igrišču pokazale njegovega očeta Sašo in predsednika KZS Mateja Erjavca, ki sta iz prve vrste spremljala obračun.

Saša Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Tudi nova minuta odmora Denverja ni zaustavila Dončića, ta je v dveh napadih uspešno prodrl pod koš in dosegel še štiri točke, ob boljši obrambi Dallasa pa je naskok narastel na +16. Še za dve točki višji je bil ob polčasu, za 73:55 je s trojko iz kota poskrbel Reggie Bullock.

Luka, ki je tokrat v prvi četrtini dosegel le 5 točk, je ob odhodu na glavni odmor v svoji statistiki že imel 18 točk, prav tako je bil uspešen pri lovljenju žog in podajah. Zbral je 8 skokov in 6 asistenc. Čančar je bil pri treh doseženih točkah, pri Dallasu je sicer 18 točk zbral tudi Wood, ki je odlično sodeloval s slovenskim zvezdnikom.

Mavericks so v tej sezoni že večkrat zapravili visoke prednosti, edina tekma, ki so jo v tej sezoni zanesljivo dobili, pa je bila odigrana proti Memphisu. Na vseh preostalih je Dallas prihajal do tesnih zmag. Jason Kidd je tokrat že po treh minutah in pol klical minuto odmora, Denverju je pred tem uspel delni izid 7:0 (67:79).

Po vrnitvi na parket je Dončić dvakrat podal za koša Dwigta Powella, do devete asistence pa je prišel ob trojki Dinwiddieja, ki je domače znova popeljal do +18. Luka je v prvi polovici četrtine dosegel le eno točko, nato pa je v slabi minuti in pol nanizal sedem točk, pri tem je zadel tudi svojo prvo trojko na tekmi.

Tri minute pred koncem četrtine je novo priložnost dobil tudi Čančar. Ta je v zadnji minuti tretjega dela igre lepo zadel iz obrata, ob tem je bil nad njim storjen tudi prekršek. Uspešno je izvedel še dodaten prosti met. A v naslednjem napadu je preko njega trojko zadel Dončić in presegel mejo tridesetih točk. S tem košem je postavil tudi izid pred zadnjimi ducat minutami igre, bilo je 105:83. Do trojnega dvojčka mu je manjkal en skok.

Do tega je prišel po minuti igre v zadnji četrtini, ko je trojko zgrešil Čančar. Luka je tako prišel do svojega 50. triple-doubla v NBA karieri, to je pred njim uspelo le še devetim igralcem v zgodovini lige NBA. Za ta dosežek je potreboval 278 tekem, eno manj kot sloviti Magic Johnson. Hitreje od Dončića je do omenjenega mejnika prišel le Oscar Robertson, ki je za 50 trojnih dvojčkov poteboval vsega 111 dvobojev.

Luka je sedem minut in pol pred koncem sedel na klop. Dvoboj je bil pri izidu 117:88 že odločen. Do nekoliko večje minutaže so kasneje tako prišli tudi košarkarji, ki ponavadi igrajo precej manj. Čakalo se je le še na končni rezultat. Po zadnjem pisku sirene je bilo 127:99.

Dončić je ob metu 11/22 iz igre (2/7 trojke, 9/11 prosti meti) zbral 33 točk, k temu pa dodal 12 skokov, 11 asistenc in ukradeno žogo. Wood je k zmagi prispeval 28 točk, Dinwiddie 15.

Pri Denverju sta Kentavious Caldwell-Pope in Bruce Brown dosegla po 18 točk, Čančar pa je tekmo končal z osmimi točkami, ulovljeno žogo, dvema podajama in ukradeno žogo. Vlatko je osem točk pred tokratnim obračunom sicer zbral v celotni sezoni.

Skromen strelski večer Dragića

Košarkarji Chicago Bulls so izgubili s 107:108 doma proti Orlandu Magic, za gostitelje je Goran Dragić v 16 minutah zadel le en prosti met ob štirih podajah in dveh skokih.

V Salt Lake Cityju pa je Lauri Markkanen dosegel rekord kariere, ko je prvič v ligi NBA vpisal 38 točk. Dosegel je tudi neverjetni koš 38,5 sekunde koncem za preobrat in tesno zmago Utah Jazz proti Phoenix Suns, kljub izjemnemu večeru zvezdnika sonc Devina Bookerja, ki je tekmo končal z 49 točkami, a je v zadnji četrtini zadel zgolj dva prosta meta ter zadnji koš ob zvoku sirene za 133:134.

Košarkarji Cleveland Cavaliers so na krilih 41 točk Dariusa Garlanda v drugem podaljšku le strli Charlotte Hornets s 132:122 ter prekinili niz petih porazov.

Košarkarji Boston Celtics so tudi v New Orleansu nadaljevali zmagoviti niz z deveto zaporedno zmago za najboljše povprečje zmag in porazov v ligi v tej sezoni 13:3. Domače pelikane so premagali s 117:109.