7882 ogledov

Luka samo v tretji četrtini tekmecu nasul 20 točk

Luka Dončić Profimedia
Dallas je dosegel tretjo zaporedno zmago, tokrat je v gosteh s 120:112 premagal Cleveland.

Košarkarji Dallasa so manj kot 24 ur po torkovi zmagi doma proti LA Lakers, z njo so se utrdili na četrtem mestu zahodne konference, gostovali pri Clevelandu, kjer Luko Dončića vselej pričakajo tudi številni ameriški Slovenci, Ljubljančan pa jih doslej s svojimi predstavami še ni razočaral.

Cavaliers, ki so ob poškodbah v zadnjem času padli na sedmo mesto Vzhoda, se sicer krčevito borijo za eno izmed šestih mest, ki avtomatično prinaša uvrstitev v prvi krog končnice. Pri domačih sta manjkala dva pomembna člana, All-Star center Jarrett Allen in eden glavnih kandidatov za novinca leta Evan Mobley. Že skoraj celotno sezono je poškodovan Collin Sexton.

Luka v prvih dveh minutah in pol ni vrgel proti košu, a je zbral dve asistenci, Mavericks pa so enako kot na tekmi z Jezerniki povedli z 8:2. Nato je prvi dve točki dosegel s črte prostih metov.

Domači so kasneje zaigrali boljše, na polovici četrtine pa je bil rezultat že izenačen pri 12:12. Dončić je še naprej odlično podajal, njegovi soigralci pa so bili natančni pri metih za tri točke, v prvi četrtini so dosegli osem trojk (8/14).

Nekoliko slabše so gostje igrali v obrambi, zato se jim ni uspelo odlepiti na občutnejšo razliko. Ko je slovenski zvezdnik slabe tri minute pred koncem četrtine prodrl pod obroč domačih in zadel, se je na semaforju izpisal izid 26:22 v korist Dallasa.

S prednostjo štirih točk so gostje krenili tudi v zadnji napad v prvi četrtini, Luka je še enkrat več prodrl pod koš, sodniki pa bi verjetno morali dosoditi prekršek nad njim, a so piščalke ostale neme. Dončić je nejevoljen odšel na klop, kjer je prebil začetek druge četrtine. V to se je vstopilo z izidom 34:30. Prvi zvezdnik Dallasa je zbral 6 točk in kar 8 asistenc.

Cleveland je četrtino odprl s sedmimi zaporednimi točkami in povedel. Mavericks so v petih minutah dosegli le štiri točke, po trojki drugega Clevelandovega All-Star igralca Dariusa Garlanda pa so vodili s 45:38. Jason Kidd je vzel minuto odmora, tudi po njej pa je Dončić še za nekaj časa ostal ob igrišču.

Nanj se je vrnil pri zaostanku 40:45. Slovenec je kasneje dosegel štiri točke zapored, obakrat ga je neuspešno pokrival Moses Brown, ki je sezono začel kot njegov soigralec, po prihodu Spencerja Dinwiddieja, ta tokrat sicer ni igral, in Davisa Bertansa pa je zanj preprosto zmanjkalo prostora v kadru Dallasa. Luka je svojo ekipo z omenjenimi štirimi točkami sicer približal na 51:52.

A po Clevelandovi minuti odmora so domači dosegli šest točk v nizu. Sledila je že deseta Dončićeva asistenca, ki jo je Dwight Powell izkoristil za koš in dodaten prosti met. Gostitelji so vseeno ohranjali prednost. Luka je devet sekund pred koncem prvega polčasa znova zadel po prodoru, a je ostalo še dovolj časa, da je uspešno na drugi strani parketa zaključil tudi odlični Caris LeVert, ob polčasu pa so Cavaliers vodili s 67:61.

Dončić je ob metu 5/10, tokrat je le enkrat poizkusil z metom za tri točke, a bil neuspešen, dosegel 12 točk. K temu je dodal še 3 skoke in kar 11 asistenc. Pri tekmecih je LeVert zbral 21 točk.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V prvem napadu tretje četrtine je Luka zadel trojko, skupno je v petih minutah drugega polčasa dosegel kar 13 točk, eno več kot v celotnem prvem polčasu. Dallas je prišel celo do vodstva pri 80:79, vendar je s četrto trojko iz prav toliko metov izza črte odgovoril Garland.

Sledilo je nekaj izenačenih minut, a so gostje nato v dveh zaporednih napadih domačim ukradli žogo, sledila sta protinapada, v prvem je zabil Dončić, v drugem je na enak način zaključil Dorian Finney-Smith za prednost 91:87.

Isti igralec je po minuti odmora, ki so jo sicer vzeli pri domači zasedbi, nanizal še dva uspešna meta za tri točke in Dallas je prišell do takrat največjega naskoka na tekmi. Luka se je izkazal še z blokado v obrambi, po njej je prejel udarec v obraz, a so sodniki 'spregledali' tudi to. Vse skupaj je Slovenca še podžgalo, 25 sekund pred koncem četrtine je dosegel nov koš in ob tem prišel tudi do dodatnega prostega meta. Z njim je dosegel že svojo 20. točko v četrtini, skupno pa 32.

Četrtina se je sicer končala s košem Garlanda, ki je poskrbel za zaostanek Clevelanda z 89:100.

Dončić je začetek zadnje četrtine spremljal s klopi, njegovi soigralci pa so priigrano prednost predvsem po zaslugi Jalena Brunsona uspešno ohranjali. V igro se je Luka vrnil sedem minut in pol pred koncem pri izidu 109:95.

Kasneje je vpisal svojo drugo blokado na tekmi, potem ko so se Cavaliers približali na -10, pa je dobre štiri minute pred zadnjim piskom sirene zadel svojo tretjo trojko (3/6) na tekmi za 116:103. Le še dva skoka sta mu manjkala do novega trojnega dvojčka.

Malce pred zadnjo minuto se je Cleveland približal na 112:120, a je pri tem rezultatu tudi ostalo.

Luka je ob metu 14/26 zbral 35 točk, 9 skokov, 13 asistenc, dve blokadi in ukradeno žogo. Do rekorda kariere je z 28. točkami prišel Finney-Smith, 18 jih je dosegel Brunson, 15 pa Powell. Pri Clevelandu je LeVert vknjižil 32, Garland pa 25 točk.

Po tekmi so košarkarji Dallasa pospremili vsaj rezultat dvoboja med Phoenixom in Golden Statom, saj so po zmagi Sonc kar sami skočili na tretje mesto Zahoda.

Heat že v končnici, Warriors še ne

Poraz Clevelanda pa je obenem pomenil, da si bo končnico že zagotovil ali Miami ali Boston. Na koncu so košarkarji Miami Heat, nekdanjega dolgoletnega kluba Gorana Dragića, v gosteh s 106:98 premagali Boston Celtics in potrdili končnico. Jimmy Butler je dosegel 24 točk, Kyle Lowry jih je k zmagi dodal 23, Bam Adebayo pa je tekmo končal s 17 točkami in 12 skoki. Pri Keltih je Jaylen Brown zbral 28 točk in deset skokov, Jayson Tatum pa 23 točk in šest podaj. "Res smo morali dati vse od sebe, se zbrati in vztrajati. A bilo je vredno. Super je, da imamo že v rednem delu čim več takšnih tesnih, napornih tekem, so odlična priprava na končnico," je menil trener Miamija, Erik Spoelstra.

Medtem ko se prvih šest ekip neposredno uvrsti v končnico lige NBA, pa se bodo ekipe na mestih od 7 do 10 v vsaki konferenci med seboj pomerile za preostali dve mesti v nadaljevanju. Golden State Warriors so tako v domači dvorani zapravili priložnost, da si zapečatijo nastop v končnici, potem ko so s 103:107 izgubili proti prvim nosilcem zahodne konference, Phoenix Suns. Obenem pa so tudi izgubili tretje mesto na Zahodu, ki v prvem krogu končnice prinaša šestega nosilca Zahoda.

Devin Booker in Mikal Bridges sta za sonca, ki so prišla še do 62. zmage v sezoni, kar je izenačen klubski rekord, vsak dosegla po 22 točk. "To je velika stvar," je dejal Chris Paul, ki je k zmagi prispeval 15 točk in osem podaj, in dodal: "Takšne tekme so dober trening za končnico, res se veliko naučiš in prispevaš k samozaupanju." Prvi strelec bojevnikov je sicer bil Jordan Poole z 38 točkami, Stephen Curry pa je zaradi zvina stopala izpustil še sedmo zaporedno tekmo.

Memphis Grizzlies pa so zapečatili drugo mesto na zahodu, potem ko so s 112:111 premagali Spurs v San Antoniu. Tyus Jones je dosegel 25 točk za grizlije, ki so prvič osvojili naslov v jugovzhodni skupini, čeprav brez Jaja Moranta, ki je manjkal še šestič zaradi poškodbe desnega kolena.