4543 ogledov

Luka v prvi četrtini do 22 točk, pred koncem tretje do trojnega dvojčka

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji ekipe Dallas Mavericks so še drugič v dobrem tednu dni premagali Portland. Tokrat je bilo 131:120.

Luka Dončić in kolegi so v prejšnjem tednu premagali Portland, tokrat pa so se s košarkarji iz zvezne države Oregon pomerili še enkrat. Blazers so na dosedanjih 23 tekmah zabeležili le šest zmag, Mavericks so se v dvoboj podali z razmerjem 15-9. Pomerili sta se tako 13. in četrta ekipa zahodne konference.

Pred osmimi dnevi se je na tem obračunu poškodoval Kyrie Irving, ki je še naprej odsoten. Že nekaj časa manjkata tudi Josh Green in Maxi Kleber, tekmo je izpustil tudi Richaun Holmes. Glede na prejšnji medsebojni dvoboj sta se v postavo in prvo peterko Portlanda vrnila Deandre Ayton in Jerami Grant.

Prav omenjena košarkarja sta dosegla prvih 11 točk za domače, Grant sedem, Ayton štiri. A na drugi strani je bil razpoložen tudi slovenski zvezdnik. Ta je tekmo odprl s trojko, nato v svojo statistiko dodal koš za dve točki, ob naslednjem uspešnem metu pa je bil nad njim storjen tudi prekršek. Z dodatnim prostim metom je prišel do svoje osme točke, rezultat pa je izenačil na 11:11. Sodeloval je pri vseh točkah gostov, saj je vpisal tudi asistenco ob trojki Derricka Jonesa Jr.

Pred polovico četrtine je Luka zadel še en met za tri točke, a so po zaslugi Granta, ki je do takrat zbral prav tako 11 točk, Blazers vodili z 20:16. Dončić je odgovoril z novim košem in dodatnim prostim metom ter tako Dallas približal le na točko zaostanka.

A razlika je po dveh izgubljenih žogah in lahkih koših tekmeca hitro znova narastla v korist Portlanda, pri rezultatu 19:27 je Jason Kidd posegel po minuti odmora.

Dallas bi se lahko približal, po Dončićevih podajah sta sama pri metu za tri točke namreč ostala Tim Hardaway Jr. in Jones Jr., a je njuna poizkusa zaustavil obroč. Jones je sicer nato zadel dva prosta meta in v obrambi uspešno ukradel žogo, Hardaway mlajši pa je z zabijanjem zaključil protinapad. Luka je z novo trojko tri minute pred koncem četrtine poskrbel za 26:30.

V prvih 12 minutah, ki jih je odigral v celoti, je Dončić zbral kar 22 točk in pet skokov. Vknjižil je tudi dve asistenci, več jih ob neuspešnih metih kolegov niti ni mogel. Sam je iz igre metal 7/11, njegovi soigralci pa le 4/12. Se je pa s trojko dve sekundi pred koncem izkazal Hardaway Jr., ki je Dallas približal na 36:39.

Isti igralec je dva meta za tri točke zadel tudi na začetku druge četrtine, Luka je sedel na klopi, Mavericks pa so povedli. Ko je bil izza črte natančen še Seth Curry, so gostje vodili s 46:39. Četrtina se je tako začela z delnim izidom 10:0. Domači trener Chauncey Billups je nalet prekinil s 'timeoutom'.

Ob dobri igri soigralcev je Dončić dobil nekoliko daljši počitek. Po dveh prodorih in koših Avstralca Danteja Exuma je Dallas povedel s 54:42.

Luka se je na parket vrnil za drugo polovico četrtine. Portland se je približal na šest točk zaostanka, nato je slovenski as lepo prodrl in zadel za 58:50.

Kasneje je dodal še en koš, po izgubljeni žogi domačih pa je slabe tri minute pred koncem Jaden Hardy zadel v protinapadu in poskrbel za +11.

Dončić je pol minute pred odhodom na glavni odmor prišel do 30 doseženih točk. Ob tem je Ayton vanj potisnil Dwighta Powella, ki je dobil na voljo dodaten prosti met. V eni akciji je tako Slovenec dosegel dve točki, Kanadčan pa eno.

Polčas se je končal s 74:63. Tridesetim točkam je Luka dodal pet skokov in štiri podaje. S tem je prišel do svoje desete tekme v nizu na kateri je dosegel vsaj 30 točk, gre za njegov osebni rekord v ligi NBA.

Slaba novica za navijače Dallasa je sicer bila poškodba Derecka Livelyja II., ki je v prvi četrtini stopil na nogo Grantu in si pri tem zvil gleženj.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Tretja četrtina se je začela Z Dončićevim košem, Billups pa je po vsega 18 sekundah že vzel minuto odmora. Očitno že v prvi obrambni akciji njegovi igralci niso upoštevali dogovorjenega ob polčasu.

Luka je nato s trojko poskrbel za 79:66, po dobrih treh minutah drugega polčasa pa so gostje s košem Exuma povedli že za 18 točk. A v slabi minuti so gostitelji dosegli deset točk v nizu, od tega Anfernee Simons osem.

Serijo Portlanda je s košem od 'table' prekinil Dončić za 88:78.

Štiri minute pred koncem četrtine je vpisal svojo sedmo asistenco ob trojki Hardawayja Jr., ki je zadel za 98:85. Ob tem je Slovenec zbral že tudi 10 ulovljenih žog.

Pri Portlandu so se odločili, da Dončića pokrivata dva košarkarja, s tem pa se je odprl prostor za njegove podaje. V četrtini je ostala še minuta in pol časa, ko je Luka tako prišel do trojnega dvojčka. Po njegovi deseti podaji je trojko zadel Markieff Morris.

V zadnjo četrtino, ki jo je Dončić začel na klopi, je Dallas vstopil s prednostjo 110:99.

Po treh minutah so se košarkarji Portlanda približali na sedem točk zaostanka, nato pa so imeli tudi napad za še manjšo razliko. A tega niso izkoristili, na drugi strani pa sta s trojkama odgovorila Curry in Hardaway Jr. Na semaforju se je izpisal rezultat 118:105. Ob tem izidu se je na parket za zadnjih sedem minut igre vrnil tudi Dončić.

Ta je tri minute in pol pred zadnjim piskom sirene prišel do meje 40 točk. To mu je uspelo že petič v sezoni. S košem je sicer poskrbel za 125:114.

Minuto in 10 sekund pred koncem je Malcolm Brogdon Portland pripeljal na sedem točk zaostanka, a je po lepi akciji, ki jo je začel Dončić, nadaljeval pa Morris, atraktivno zabil Jones Jr. Naslednji napad domačih ni bil uspešen, Hardaway Jr. pa je zadel dva prosta meta za 131:120. Ostalo je še 38 sekund.

Dvoboj je bil odločen, Kidd je na parket poslal rezerviste. Rezultat se ni več spreminjal.

Dončić je ob metu 15/28 (4/12 trojke, 6/6 prosti meti) vknjižil 40 točk. Zbral je še 12 skokov, 10 asistenc in ukradeno žogo. Hardaway Jr. je k zmagi prispeval 25 točk, Exum in Jones Jr. pa 18.

Pri Portlandu je Simons dosegel 33, Grant pa 27 točk.

Dallas je z izkupičkom 16-9 na tretjem mestu zahodne konference. Preskočil je Denver Nuggets (16-10), ki je v pretekli noči s 117:118 izgubil proti Oklahoma City Thunder. Ravno Denver bo naslednji nasprotnik Dallasa, ekipi se bosta pomerili v noči s ponedeljka na torek v Denverju.

Derbi večera odločil met iz obrata v zadnji sekundi

Dvoboj z zgornjega dela lestvice v zahodni konferenci je z uspešnim metom iz obrata 0,9 sekunde pred koncem v prid Oklohome (16-8) odločil kanadski zvezdnik Shai Gilgeous-Alexander. Pred tem je Denver vodil večji del tekme in tudi celo zadnjo četrtino vse do odločilnega koša.

Jalen Williams je za Oklahomo City dosegel 25 točk, novinec Chet Holmgrem pa 17 točk, 11 skokov in devet blokad. Za Denver je bil najboljši znova srbski center Nikola Jokić s 24 točkami in 12 podajami, a ni imel veliko pomoči soigralcev. Branilec Kentavious Caldwell-Pope je tekmo izpustil zaradi pretresa možganov, ki ga je doživel na prejšnjem srečanju.

Na preostalih dvobojih večera je odmevala zmaga Golden State Warriors (11-14) na tekmi proti Brooklyn Nets (13-12). Stephen Curry je 16 od 37 točk pri zmagi 124:120 za Golden State dosegel v zadnji četrtini. Pri gostih je bil z 41 točkami prvi strelec Cam Thomas.

V boju za vrh vzhodne konference sta medtem zmagala tako Milwaukee Bucks (18-7) kot Philadelphia 76ers (18-7). Milwaukee je s 146-114 premagal zadnjo ekipo lige Detroit Pistons (2-24). Za košarkarje Detroita je bil to 23. zaporedni poraz, vse bližje je neslavni rekord lige NBA - 26 porazov v vrsti.

Za Milwaukee je Damian Lillard dosegel 33 točk, Bobby Portis jih je prispeval 31, Giannis Antetokounmpo pa 22 točk, osem skokov in šest podaj.

Philadelphia pa je v pretekli noči s kar 135:82 premagala Charlotte Bobcats. Prvi strelec Philadelphie je bil Joel Embiid z 42 točkami, k temu pa je dodal tudi 15 skokov.

V Sacramentu je medtem blestel Keegan Murray, ki je zadel kar 12 metov za tri točke, od tega kar 11 brez zgrešenega strela, kar je nov rekord v ligi. S 47 točkami je Sacramento Kings popeljal do zmage s 125:104 proti Utah Jazz.