5587 ogledov

Luka z rekordom do zmage nad najbolj vročo ekipo lige

Luka Dončić Profimedia
Dallas je po dramatičnem zaključku za točko premagal v zadnjem času najuspešnejše moštvo lige. Dončić je zbral rekordno število asistenc.

Mavericks so tokrat gostili ekipo Washington Wizards, na parket pa sta tako stopila tudi najboljša košarkarja minulega tedna v ligi NBA. V moštvo Dallasa se je po tekmi odsotnosti vrnil igralec tedna zahodne konference Luka Dončić, pri v zadnjem času zelo razpoloženih gostih pa je bil v kadru tudi najboljši košarkar Vzhoda Bradley Beal.

Dvoboj obeh je precej boljše odprl slovenski zvezdnik, Mavs pa so po dobrih petih minutah vodili z 22:8. Dončić je pred prvim odhodom na klop zbral že pet točk, tri ulovljene žoge in kar šest asistenc. Washington, ki je na zadnjih desetih tekmah zabeležil devet zmag, Slovenčeve odsotnosti ni izkoristil, po trojki Maxija Kleberja so domači povedli s 30:16.

Luka se je vrnil na parket in dosegel  preostalih osem točk Dallasa v prvi četrtini, ki se je končala z izidom 38:26. Mavericks v tej sezoni še nizo izgubili, ko so vodili po prvih 12 minutah igre. Dončić je zbral 13 točk, štiri skoke in šest podaj.

Na začetku druge četrtine je Ljubljančan zbral asistenci za trojko Nicole Mellija in zabijanje Tima Hardawaya Jr, po uspešnem metu za tri točke Doriana Finney-Smitha pa so gostitelji povedli za 18 točk. Po minuti in pol igre v drugi četrtini so pri Washingtonu že zahtevali minuto odmora.

Po zaslugi Russella Westbrooka so se gostje nato nekoliko približali. Tri minute in pol pred koncem prvega polčasa je Luka s svojo deseto asistenco že prišel do dvojnega dvojčka, a je bil na drugi strani podobno razigran tudi Westbrook. Ta je do glavnega odmora zbral 23 točk. Ko je pet točk nanizal še Beal, se je prednost Dallasa stopila na zgolj štiri točke. Drugi strelec lige je nato dve sekundi in pol pred zaključkom druge četrtine dobil tehnično napako, Josh Richardson je s prostim metom postavil izid polčasa pri 70:65.

Dončić je imel v svoji statistiki vpisanih 20 točk, šest ulovljenih žog in kar 11 asistenc. To je bil njegov osebni rekord po številu podaj v enem polčasu.

Mavericks so v prvi polovici tretje četrtine še zadržali vodstvo, za drugo prednost Wizards na tekmi, prvič so vodili pri izidu 2:0, pa je s košem in dodatnim prostim metom poskrbel Robin Lopez (89:86). Luka je v tem obdobju sedel na klopi, ob njegovi vrnitvi na parket pa so gostje že vodili za sedem točk. V zadnjo četrtino so domači kasneje vstopili z zaostankom 89:97.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Mladi slovenski zvezdnik je četrtino odprl s štirimi zaporednimi točkami in svoje moštvo popeljal do prav toliko točk zaostanka. Dončiću se je kasneje pridružil še Hardaway Jr., ki tokrat v prvem polčasu ni veliko igral zaradi težav z osebnimi napakami. Po 16. asistenci Dončića je Hardaway zadel za 105:105. Na semaforju je ostalo še sedem minut časa.

Izid je bil izenačen tudi tri minute kasneje, ko je Luka prišel do trojnega dvojčka, prvega po 15. marcu. Slovenec je nato dve minuti pred koncem zadel za 118:118. Domači so imeli napad za vodstvo, a je Finney-Smith stopil na avt črto igrišča. Isti igralec je nato poskrbel za novo izenačenje. Z dvema prostima metoma je Beal Washington popeljal do 122:120. Ostalo je še 50 sekund.

Luka je izenačil, Beal pa odgovoril z novima dvema prostima metoma. A devet sekund pred koncem je Dončić prišel do svoje 20. podaje, gre za osebni rekord v ligi NBA, podal je za trojko Finney-Smitha, ki je zadel za 125:124.

Wizards so vzeli minuto odmora, Beal je po njej prišel do meta za tri točke, a se je žoga odbila od obroča. Dallas je tako premagal najbolj vročo ekipo v ligi, z zmago pa se je povzpel celo na peto mesto zahodne konference. Mavericks so tako kot LA Lakers zbrali 36 zmag in 27 porazov, a imajo boljše razmerje v medsebojnih obračunih.

Dončić je ob metu iz igre 12/23 zbral 31 točk, k temu pa dodal 12 skokov in 20 asistenc. Ob vsem tem je imel le eno izgubljeno žogo.

Finney-Smith je dosegel 22 točk, Kleber 17, Hardaway pa 16. Pri Washingtonu je fenomenalno predstavo prikazal Westbrook, ki je vknjižil 42 točk, 10 ulovljenih žog in 9 podaj, Beal je dvoboj končal z 29. točkami.

Zmagi tudi Miamija in Denverja

Na preostalih dveh tekmah s slovenskima košarkarjema ni bilo tako dramatično v zaključku. Miami Heat je s 124:107 v Clevelandu ugnal Cavaliers, Denver Nuggets pa s 110:104 v Los Angelesu Clippers.

Goran Dragić je v igro vstopil s klopi Miamija in v 29 minutah dosegel devet točk, sedem podaj in pet skokov, Vlatko Čančar pa za Denver, za katerega je Srb Nikola Jokić dosegel 30 košev, 14 skokov in sedem asistenc, ni igral.

Denver je sedaj na tretjem mestu na zahodnem delu, na peto pa je prišel Dallas in prehitel branilce naslova Los Angeles Lakers; obe ekipi imata sicer po 36 zmag in 27 porazov.

Miami, Kendrick Nunn je zbral 22, Duncan Robinson pa 20 točk, je na sedmem mestu na vzhodnem delu, a je po 34 zmagi ob 30 porazih ujel Boston, ta je na šestem mestu, ki še neposredno vodi v končnico. Utah Jazz je s 106:102 premagal Toronto in je na čelu zahodne konference in tudi celotne lige. Prvi strelec tekme je bil v dresu zmagovalcev Hrvat Bogdan Bogdanović s 34 koši ter po štirimi podajami in skoki.