2970 ogledov

Padel tudi dvakratni MVP lige, Luka s trojnim dvojčkom

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so po napeti končnici s 116:115 v gosteh premagali Denver.

Košarkarji Dallasa so po dolgem času nanizali dve zmagi, na zadnjih dveh tekmah so bili tako prepričljivi proti New York Knicks in Phoenix Suns, da je Luka Dončić lahko mirno presedel zadnji četrtini. Tokrat je zasedbo iz Teksasa na papirju čakalo težko delo, saj so gostovali pri zelo solidnem Denverju, Mavericks pa so v tej sezoni zabeležili le dve zmagi v gosteh.

Tokrat jih je v Koloradu pričakal tudi dvojec Nikola Jokić, Jamal Murray, ki na prvih dveh medsebojnih tekmah zaradi protokolov ob koronavirusu ni smel zaigrati.

Dallas se je sicer na začetku druge polovice prve četrtine odlepil z delnim izidom 9:0 in povedel s 24:17. Ob tem je bilo še zlasti presenetljivo, da je prvi strelec lige Dončić v uvodnih minutah le enkrat vrgel na koš nasprotnika, bil pri tem nenatančen in ostal brez doseženih točk. Podelil je sicer tri asistence.

Igra Denverja se je nekoliko popravila po vstopu v igro Vlatka Čančarja, ki sicer v prvi četrtini ni 'pogledal na koš', a na hitro zbral tri skoke, enega v napadu, in podal za koš Jeffa Greena.

Luka je na drugi strani svoji prvi točki dosegel šele 1:41 pred koncem četrtine, zadel je oba prosta meta in popeljal Dallas do +4. A s tem se mu je odprlo v napadu, v naslednjih dveh napadih je zadel trojki, Mavericks pa so po njegovi zaslugi povedli s 36:29.

Na začetku druge četrtine sta oba Slovenca obsedela na klopi, prednost gostov pa se je po dveh minutah skrčila le na eno točko. Vendar se je na srečo Dallasa razigral Spencer Dinwiddie, ki je dosegel štiri točke in nato še asistiral Maxiju Kleberju, ki je popeljal Dallas do 46:39.

Trener Denverja Mike Malone je vzel minuto odmora, po njej pa v igro vrnil Jokića, ki je v naslednjih dveh napadih dosegel štiri točke, Nuggets pa so tako več kot prepolovili zaostanek.

Za zadnjih pet minut prvega polčasa se je na parket vrnil tudi Dončić. Po skoku v obrambi je podal čez celotno igrišče za zabijanje Dwighta Powella. Kanadčan se je izkazal še z ukradeno žogo Jokiću, kasneje pa je Luka zadel trojko za najvišje vodstvo Dallasa na tekmi pri +8. Ostale so še tri minute, ko je Malone znova posegel po 'timeoutu'.

Zgodba se je ponovila, Denver se je približal, vendar se je prvi polčas končal s trojko Dončića. Ta je poskrbel za 64:58.  Domači so imeli še 17 sekund za zadnji napad, a izgubili še 11. žogo na tekmi.

Luka je prvo četrtino sklenil s 15. točkami, k temu pa je dodal še po šest skokov in sedem asistenc.

Dallas je slabo odprl drugi polčas, po vsega treh minutah je že zaostajal pri izidu 67:69. Dončić in kolegi so se sicer razburjali, ker sodniki v zadnji akciji niso dosodili igranja z nogo Aarona Gordona, po protinapadu pa je preobrat potrdil Bruce Brown. Jason Kidd je zahteval posvet na klopi.

Tim Hardaway Jr. je v naslednjih treh napadih dosegel 9 točk, nato pa je bil izza črte za tri točke natančen še Dorian Finney-Smith, zasedba iz Teksasa pa je povedla z 79:71.

Dončić enako kot v prvi četrtini ni dosegal točk, je pa zbiral podaje, deseto je vpisal štiri minute pred koncem četrtine. Dve minuti kasneje je bil znova dvakrat natančen s črte prostih metov, nato pa je prišel še do desete ulovljene žoge in tako do svojega 52. trojnega dvojčka v NBA karieri.

Denver se je medtem znova povsem približevati in pred zadnjo minuto prišel le na dve točki zaostanka. A Luka je najprej odgovoril s košem ob osebni napaki, z dodatnim prostim metom pa je še dvaintridesetič zapored dosegel mejo dvajsetih točk. Nato je uspešno izvedel še dva prosta meta, v obrambi pa je malce pred zvokom sirene blokiral met Bonesa Hylanda.

Pred zadnjo četrtino, ki jo je tako kot ponavadi na začetku presedel na klopi, je slovenski as zbral 22 točk, 10 skokov in 10 podaj. Bilo je 91:86.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V štirih minutah se je Denver približal na točko zaostanka, Kidd pa je ukrepal tako, da je v igro vrnil Dončića. A izkazal se je Kleber, ki je najprej zadel za dve točki, nato pa v naslednjem napadu dodal trojko za vodstvo s šestimi točkami razlike, še naprej pa je bil vroč tudi Hardaway Jr. Ob njegovi trojki se je na semaforju izpisal izid 107:99. Ostalo je še pet minut.

Dve minuti kasneje je Jokić s košem in dodatnim prostim metom Denver približal na štiri točke zaostanka, po dveh izgubljenih žogah Dončića in nato še dveh zgrešenih metih pa so domači 37 sekund pred koncem povedli s trojko Browna. Bilo je 112:111.

Po minuti odmora je Dončić vpisal še 12. podajo, trojko pa je zadel Finney-Smith. Denver je imel na voljo še 17 sekund.

Minilo je pet sekund, ko je Finney-Smith naredil osebno napako nad Jokićem. Ta je zgrešil prvi prosti met, zadel pa drugega. Sledil je hiter prekršek nad Dinwiddiejem, ki je bil natančen obakrat za 116:113.

Dallas je tri točke naskoka branil z osebno napako, Murray je zadel dvakrat za novo točko zaostanka. Na semaforju je ostalo še šest sekund, pri Dallasu so vzeli 'timeout'. Po vrnitvi na parket je bil storjen prekršek nad Hardawayjem. Košarkar, ki je bil izjemen celotno tekmo, je zgrešil obakrat, Murray je ulovil žogo, a se moral odločiti za met s sredine igrišča. Žoga se je odbila od obroča, Mavs so zmagali s 116:115.

Dončić je tokrat ob slabšem metu iz igre 5/17 (1/8 za dve točki, 4/9 za tri, 8/9 prosti meti) zbral 22 točk, 10 skokov in 12 asistenc. Hardaway Jr. je prišel do rekorda sezone, dosegel je 29 točk.

Pri Denverju je 27 točk vknjižil Gordon, Hyland 20, Jokić pa 19 ob osmih skokih in podajah. Čančar se po prvi četrtini ni več vračal na parket, zbral je le šest minut in pol. Zgrešil je en met iz igre, zabeležil pa tri skoke in podajo.

Dallas po novi zmagi ostaja na devetem mestu zahoda, Denver je kljub porazu še naprej četrti.

Bogdanović s kar 28 točkami v drugem polčasu potopil Miami

Odigrani sta bili še dve tekmi. Cleveland je s 116:102 ugnal Los Angeles Lakers in potrdil tretje mesto na vzhodu. Detroit pa je s 116:96 nekoliko presenetljivo slavil v Miamiju in se s šesto zmago na 25. tekmi odlepil z dna lestvice, kjer je zdaj osamljen Orlando.

V Clevelandu je blestel Donovan Mitchell s kar 43 točkami. Dvojni dvojček sta k zmagi dodala povratnik po poškodbi Jarrett Allen s 24 točkami in 11 skoki ter Darius Garland z 21 točkami in 11 podajami. Pri Los Angelesu je LeBron James dosegel 21 točk in zbral 17 skokov.

V Miamiju je bil igralec večera Hrvat Bojan Bogdanović z 31 koši, a jih je kar 28 dosegel v odločilnem drugem delu. Ob sebi pa je imel kopico razpoloženih soigralcev, ki so dosegli dvomestno število točk. Na drugi strani sta po pričakovanju izstopala Tyler Herro s 34 točkami ter Bam Adebayo z 21 točkami in 14 skoki.