Šport > Zimski športi
2362 ogledov

Slovenske orlice sezono zaključile kar s trojno zmago

Urša Bogataj Profimedia
Slovenske smučarske skakalke so na poslednji tekmi Svetovnega pokala v Oberhofu slavile kar trojno zmago!

Slovenske orlice so v Oberhofu izpisale zgodovino, saj so dosegle kar trojno zmago! Olimpijska prvakinja Urša Bogataj (277,4) je sezono zaključila še z eno zmago, na stopničkah pa sta se ji pridružili še njeni prijateljici Nika Križnar (273,1) in Ema Klinec (262,4).

Orlice so naravnost fantastičen slovenski dan na zadnji tekmi svetovnega pokala v Oberhofu najavile že s prvo serijo, po kateri so bile v vodstvu kar tri Slovenke!

Nika Križnar (139,7 točke) je bila prva, medtem ko sta slovensko dominantnost na drugem in tretjem mestu potrdili njeni reprezentančni kolegici Urša Bogataj (136,8) in Špela Rogelj (133,5).

Na petem mestu jim je po prvi seriji sledila Ema Klinec s 129,6 točkami (med Slovenke se je vrinila še skupna zmagovalka Svetovnega pokala Marita Kramer - 130.8), med deseterico pa je bila na osmem mestu še Nika Prevc (117,3), v drugo serijo pa se je z 12. mestom uvrstila še Jerneja Brecl (113,3).

Slednja je svojo uvrstitev v drugo pokvarila, saj je v nekoliko težavnejših razmerah nazadovala na 24. mesto (201,3), štiri mesta pa je izgubila tudi Prevčeva, ki je sicer izjemno sezono končala  z 12. mestom (219,2).

Izmed najboljših je nato s šestega mesta napadla Katharina Althaus ter prevzela vodstvo, ki pa ni dolgo trajalo, saj jo je prehitela že naslednja skakalka, ko je Klinčeva potrdila nove stopničke za Slovenijo. Prehitela je ni niti Marita Kramer in jasno je bilo, da se obeta nekaj posebnega, saj je na svoj nastop čakala le še trojica Slovenk.

Rogljeva je s svojim zadnjim skokom v karieri sicer izpustila priložnost za stopničke, a se je s končnim šestim mestom vseeno na prekrasen način poslovila od profesionalnega skakanja.

V izteku so 27-letnico pričakale reprezentančne kolegice in glavni trener Zoran Zupančič, tudi pri Mednarodni smučarski zvezi (Fis) pa so se s posebno grafiko ter darilom in rožami poklonili eni pionirk ne samo slovenskih, temveč nasploh ženskih smučarskih skokov v svetovnem pokalu.

Da pa je bilo vzdušje ob Špelinem slovesu še toliko bolj prešerno, pa sta poskrbeli Bogatajave in Križnarjeva, ki sta zamenjali svoji poziciji po prvi seriji ter skupaj s Klinčevo slavili zgodovinsko trojno zmago Slovenk.

V skupnem seštevku je slavila danes četrtouvrščena Avstrijka Marita Kramer, ki je v sezoni po 19 posamičnih tekmah zbrala 1316 točk. Drugo mesto je v razvrstitvi pripadlo Križnarjevi, najboljši skakalki minule sezone. Zbrala je 1191 točk in prehitela tretjeuvrščeno Bogatajevo (1151 točk).

Med deseterico je končala tudi Ema Klinec, ki je bila sedma s 680 osvojenimi točkami. Kar nekaj tekem pa je izpustila zaradi okužbe z novim koronavirusom. Ta ji je vzel tudi nastop na norveški turneji raw air, ki jo je dobila Križnarjeva.

Je pa slovenska reprezentanca na koncu zanesljivo slavila v pokalu narodov, kar se je zgodilo prvič v zgodovini svetovnega pokala. Slovenke so na koncu zbrale 4570 točk, drugouvrščene Avstrijke pa 3823. Tretje mesto so zasedle japonske skakalke z 2213 točkami.

Nasploh so bile slovenske skakalke od olimpijskih iger, kjer so pobrale dve zlati in eno bronasto kolajno ter na mešani ekipni tekmi še eno zlato, zelo prepričljive. Na zadnjih enajstih tekmah v svetovnem pokalu so Zupančičeve varovanke štirikrat slavile, sedemkrat zasedle drugo ter štirikrat tretje mesto.