7079 ogledov

Drama, Roglič za sekundo dobil kronometer ...

Primož Roglič Epa
Napet boj za rdečo majico. Ta je znova na ramenih slovenskega asa.

V 13. etapi dirke po Španiji je bil na sporedu 33,7 kilometrov dolg kronometer, ki je sicer večji del potekal ob obali Atlantika, a se je zaključil z brutalnim vzponom na jez Ezaro. Ta je dolg 1.800 metrov, povprečen naklon znaša 14,8 odstotka, največji pa kar 29 odstotkov!

Pred etapo je imel vodilni Ekvadorec Richard Carapaz 10 sekund prednosti pred Primožen Rogličem, 32 sekund je zaostajal Hugh Carthy, 35 Dan Martin, minuto in 50 sekund pa Enric Mas. Na papirju je bil med njimi najboljši v vožnji na čas prav slovenski šampion, ki je kot skupno drugi startal kot predzadnji. Za njim se je na progo podal le še Carapaz.

Richard Carapaz To pravi statistika Šport Rogličev tekmec samozavesten: Povsem miren sem

Med favoriti za etapno zmago je sicer vodstvo prevzel Francoz Remi Cavagna, ki je traso zmogel v 47 minutah in 37 sekundah, do takrat vodilnega Avstralca Alexa Edmondsona je premagal za 47 sekund. Francoski kronometrist se je pred zaključnim vzponom sicer odločil za menjavo kolesa. Enako je storil Portugalec Nelson Oliveira, ki je kasneje zabeležil 48 sekund boljši čas.

Ob 16. uri je začelo rahlo deževati na delu trase, kar bi lahko bila slaba novica za najboljše. Na stezi bi morali biti precej bolj previdni kot tekmeci, a se je na srečo cestišče na videz hitro posušilo.

Že po startu najboljših je vodstvo v etapi nekoliko presenetljivo prevzel Američan Will Barta. Kolesar iz ameriške zvezne države New Mexico je bil devet sekund hitrejši od Oliveire, njegov skupni čas je znašal 46:40.56.

Na prvi meritvi časa po 12 kilometrih je Carthy za Barto zaostal le 11 sekund, dve sekundi več Roglič, Carapaz pa je v primerjavi s Slovencem izgubil le štiri sekunde.

Na 24,5 kilometra je Carthy za vodilnim Američanom zaostajal 18 sekund, Primož je bil sekundo hitrejši od Britanca, Carapaz pa je proti Zasavcu izgubil 19 sekund. Roglič je bil tako virtualno že v rdeči majici. Iz boja je počasi odpadel Martin, ki je proti slovenskemu šampionu izgubil že 1:25.

Do menjave koles je Primož v primerjavi s Carthyjem pridobil še nekoliko več kot 10 sekund, Britancu pa je menjava nato odlično uspela. Podobno spretni so bili tudi pri Jumbo-Vismi.

Mas je v cilj prikolesaril z minuto in 42 sekundami zaostanka za Barto, Martin je bil odličen na vzponu in za Američanom zaostal 1:16. Carthy je nato zaostal 24 sekund.

Ura je odštevala sekunde, Roglič pa je za eno na koncu premagal Barto. Na cesti je bil le še Carapaz. Ta je v etapi zaostal 49 sekund, skupno pa je padel na drugo mesto (+0:39). Tretji je v skupni razvrstitvi Carthy (+0:47), četrti Martin (+1:42).