2267 ogledov

Luka do 40, a pred podaljškom tudi z veliko napako v obrambi

Luka Dončić Profimedia
Dallas je tokrat klonil po podaljšku in vpisal še drugi zaporedni poraz proti na papirju precej slabši ekipi. Oklahoma City je slavil s 120:114.

Po nepričakovanem in neprijetnem porazu v Orlandu so Dallas Mavericks tokrat gostili Oklahoma City Thunder, ki so ga v tej sezoni že trikrat premagali na prav toliko tekmah. Pri gostih je manjkal prvi zvezdnik Shai Gilgeous-Alexander, pri domačih znova Kristaps Porzingis in Tim Hardaway Jr.

Prva polovica prve četrtine je minila v izenačnem boju, večinoma so v vodstvo prihajali košarkarji iz Oklahome, zasedba iz Teksasa pa jim je sledila iz napada v napad. Po petih minutah igre, ki so se končale s 14:13 v korist gostov, sta po šest točk dosegla Luka Dončić na eni in Luguentz Dort na drugi strani.

Po četrti zadeti trojki iz petih poizkusov so gostje nato prvič povedli za pet točk, z uspešnim metom izza črte je odgovoril slovenski zvezdnik. A ta ni imel prave pomoči, dosegel je 11 od prvih 18 točk Dallasa. Na drugi sta sledili še dve trojki Thunderja za 26:18. Ob tem je Dončić v skoku dobil neprijeten udarec, izgubil ravnotežje in grdo priletel ob tla.

Po minuti odmora se je Luka na parket vrnil s trojko, sledila sta dva koša Jalena Brunsona, nato pa je po Dončićevi podaji izza črte za delni izid 10:0 zadel še Frank Ntilikina. Prvo četrtino so kasneje vseeno s 30:28 dobili gostje. Slovenec je zbral že 14 točk, k temu je dodal še skok, dve asistenci in ukradeno žogo.

Na začetku druge četrtine, ki jo je prvi mož domače zasedbe presedel na klopi, je Dallas znova prišel do lepega niza, tokrat s 7:0 in prevzel vodstvo. Luka se je na parket vrnil malce pred polovico drugih 12 minut pri prednosti štirih točk, razlika pa je ostajala podobna do zadnje minute prvega polčasa, ko je najprej dva prosta meta za -2 dosegel Aaron Wiggins, pol minute kasneje pa je po skoku v napadu na 51:51 izenčil drugi najmlajši košarkar lige Josh Giddey. Devetnajstletni Avstralec je bil pri osmih točkah, šestih skokih in štirih podajah.

Sledil je še zadnji napad Dallasa, Luka je oddal žogo do Maxija Kleberja, ki pa je tako kot ob zadnjem metu na dvoboju z Orlandom zgrešil. Pri domačih se je poznala odsotnost Porzingisa in težave z osebnimi napakami Dwighta Powella, Oklahoma City je bil višji in odločnejši pri skokih, dobil jih je 27, kar 11 več kot Dallas. Tudi Dončić je ulovil le eno odbito žogo, z 19. točkami pa je bil prvi strelec dvoboja. Zbral je še tri asistence.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Luka je v slabih dveh minutah tretje četrtine zbral po skok, asistenco in ukradeno žogo, po njegovem uspešnem metu za tri točke pa je Mavericks vrnil v vodstvo s 56:54. Po Slovenčevem košu so pri OKC vzeli minuto odmora.

Thunder je tudi v naslednjih minutah ostajal povsem v igri, stik s tekmecem so gostje še naprej ohranjali z dobrim metom izza črte. Po novi trojki Treja Manna, ki je takoj po polovici četrtine že prišel do rekordnega dosežka svoje NBA kariere, dosegel je 22 točk, je Oklahoma City povedel s 67:66. Sledilo je še boljše nadaljevanje. Ob skupnem metu 13/25 za tri točke so gostje hitro povedli za devet točk, četrtina pa se je končala pri njihovem vodstvu s 85:76.

S trojko je OKC nato že povedel za +12, a so Mavs odgovorili z delnim izidom 11:1, kar osem točk je zaporedoma dosegel Brunson, pred njim je bil natančen še Reggie Bullock. Luka se je tako vrnil na parket pri zaostanku 87:89.

A nato so tako kot proti Orlandu košarkarji Dallasa več kot pet minut ostali brez zadetega meta iz igre, OKC je povedel s 95:87. Dončić je 3:14 pred koncem zadel trojko za -5. Razlika je bila po njegovem novem uspešnem metu enaka tudi slabi dve minuti pred zadnjim piskom sirene v rednem delu tekme.

Domači so nato v obrambi ukradli žogo in po prehitrem prekršku tekmeca, ko še niso izvedli avta, preko Bullocka zadeli prosti met, po njem pa po pravilih še dobili žogo. Dončić je zadel trojko za -1. Odgovoril je Darius Bazley natanko minuto pred koncem, Luka pa je že 10 sekund kasneje domačo zasedbo približal na 100:101.

Sledil je neuspešen napad Oklahoma Cityja, Bullock pa je osem sekund pred koncem vrgel trojko iz desne strani. Žoga se je odbila od obroča, poletela v zrak, a nato vseeno padla skozi mrežico. OKC je vzel minuto odmora. Po njej je Giddey s podajo pod košem Dallasa našel Kenricha Williamsa, ki je ušel nepozornemu Dončiću. Ta bi lahko popravil svojo napako, a je od daleč zgrešil trojko za zmago, sledil je podaljšek.

Po treh minutah podaljšane igre je Dort poskrbel za vodstvo Oklahome s 112:107. Dončić in Brunson sta zgrešila svoja meta, na drugi strani pa so sodniki ob prodoru Dorta precej pozno dosodili prekršek. Luka se z odločitvijo ni strinjal, zamahnil proti sodniku in si prislužil tehnično napako. Prednost gostov se je povzpela na sedem točk.

Bullock je po Dončićevi podaji zadel za tri točke, a je z enako mero odgovoril v podaljšku nezaustavljivi Dort (110:117). Sledil je hiter koš Slovenca in Dortova nova uspešna prosta meta. Omenjeni košarkar je dosegel kar 14 od 17 točk gostov v podaljšku.

Kleber je 14 sekund pred koncem Dallas še približal na 114:119, po hitrem prekršku pa je bil na drugi strani polovično pri prostih metih uspešen Mann. Ko so domači nato storili napako pri podaji, je bilo vsega konec.

Dončić je ob metu iz igre 16/33 (5/13 trojke, 3/4 prosti meti) zbral kar 40 točk, 6 skokov, 10 asistenc in 3 ukradene žoge. Bullock se je ustavil pri 23. točkah, brunson pri dvajsetih. Dvoštevilčen je bil pri točkah le še Kleber, ki jih je zbral 10. Na drugi strani je Dort dosegel 30 točk, eno manj Mann, Giddey pa je zbral 14 točk, 7 ulovljenih žog in 10 podaj.

Philadelphia izgubila proti čarovnikom

Naslednji nasprotnik Dallasa bodo košarakarji Philadelphie 76ers, ki pa so ponoči izgubili proti Washington Wizards. Spencer Dinwiddie je s trojnim dvojčkom s 14 točkami, 12 skoki in 10 asistencami poskrbel za zmago čarovnikov iz prestolnice, ki so v gosteh presenetili tretjo najboljšo ekipo vzhodne konference s 106:103. Center Philadelphie Joel Embiid se je po nekoliko počasnem začetku ogrel in dosegel 27 točk ter vpisal še 14 skokov. Washington, ki je 11. v razvrstitvi vzhoda, je prekinil niz šestih porazov.

Košarkarji Brooklyn Nets, ki so šesti na vzhodu, so brez poškodovanega Kevina Duranta doživeli šesti zaporedni poraz in izgubili s 112:101 proti Kings v Sacramentu. Kalifornijski kralji so prekinili niz sedmih porazov.

Memphis Grizzlies so v kultnem Madison Square Gardenu odčitali šolsko lekcijo New York Knicks. Zvezdnik Grizzlies Ja Morant je dosegel 23 točk in podelil devet podaj za zmago s 120:108. Julius Randle je za kratkohlačnike dosegel 18 točk, 12 skokov in devet asistenc, a je bil v zadnji minuti izključen zaradi druge tehnične napake.