7895 ogledov

Luka do največ točk in skokov v karieri, ob tem še trojni dvojček

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so po velikem preobratu in podaljšku premagali New York Knicks s 126:121. Luka je zbral 60 točk, 21 skokov in 10 podaj.

Dallas Mavericks so dobili zadnje tri tekme in se na lestvici zahodne konference povzpeli na sedmo mesto. Tokrat je Luko Dončića in kolege čakal obračun z moštvom New York Knicks, ki je v dvoboj vstopilo s šestega mesta na Vzhodu, obe ekipi sta doslej odigrali 34 tekem in pri tem vpisali 18 zmag in 16 porazov.

V Dallasu gledalci niso dočakali vrnitve Jalena Brunsona, ki zaradi poškodbe ni zaigral proti nekdanjim soigralcem, muke gostov pa so se še povečale po minuti in pol, ko je zaradi težav z roko parket zapustil tudi sicer odlični RJ Barrett. Knicks so vseeno nekoliko boljše odprli začetne minute, probleme je domači obrambi povzročal predvsem korpulentni center Mitchell Robinson, si priigrali tudi pet točk prednosti, a je nato s  prostima metoma Dončić Dallas popeljal do 10:9.

Luka je v prvih osmih minutah in pol imel na voljo že sedem prostih metov, uspešno jih je izvedel pet. Po njegovi tretji asistenci je Reggie Bullock nato zadel prvo trojko Dallasa za točko zaostanka.

A na drugi strani New York odgovoril s tremi uspešnimi meti za tri točke. Prvega je zadel Julius Randle, naslednja dva Quentin Grimes. Gostje so z osmimi točkami prišli celo do takrat svoje najvišje prednosti.

A zadnjih 30 sekund v prvi četrtini je pripadlo Dončiću. Najprej je zadel trojko, po neuspešnem napadu Knicksov pa je prodrl pod koš in od table poskrbel za 28:30 sekundo pred iztekom četrtine. Z metom iz igre 4/6 je zbral že 16 točk. Na začetku druge četrtine je sedel na klopi.

Njegovi soigralci so za prvi točki potrebovali dve minuti, New York Knicks so četrtino pred tem odprli s 7:0. A nato se je odprlo Christianu Woodu, ta je v treh zaporednih napadih nanizal kar osem točk in Dallas pripeljal do 38:39. Pri New Yorku so vzeli minuto odmora.

Luka se je na parket vrnil za zadnjih šest minut in pol prvega polčasa. Gostje so še naprej dobro metali izza črte, sodniki pa so nato spregledali še očiten prekršek Robinsona pri prerivanju pod košem. Odrinil je Wooda, prišel do žoge in zabil za 50:43. Tudi glasno protestiranje Dončića ni pomagalo. Slednji je nato najprej zadel iz igre, nato pa je bil dvakrat natančen še s prostih metov za -3.

Minuto in pol pred koncem polčasa je Luka še enkrat poskrbel za omenjeno razliko, a so zadnjih pet točk v drugi četrtini dosegli gostje in ob odhodu na glavni odmor vodili s 63:55. New York je trojke metal 11/26 (42,3 odstotka), Dallas pa 7/25 (28-odstotno).

Dončić je vknjižil 22 točk ob metu 7/11 (1/3 za tri točke, 7/9 prosti meti), k temu pa je dodal še šest skokov, štiri asistence in ukradeno žogo.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Po samo dveh minutah tretje četrtine se je Dallas sicer približal na dve točki zaostanka, a na vsak niz domačih so Knicks odgovorili s serijo trojk. Ob prepustni domači obrambi, nikakor niso uspeli zaustaviti predvsem metov Grimesa, se je Jason Kidd po petih minutah moral odločiti za nov posvet na klopi, ob tem so Mavericks zaostajali s 66:76.

Po tej minuti odmora je Dončić s šestimi zaporednimi točkami Dallas popeljal do 72:78, pri tem se je njegovo število točk že na polovici tretje četrtine povzpelo na 32 točk. A sam vsega ni zmogel. Ko se je odločil za podaje do soigralcev, so ti tokrat praviloma grešili. Prvi, ki je prekinil strelsko sušo izza črte za tri točke, je bil Davis Bertans za 80:88.

Ob slabi obrambi, pri Dallasu manjkata odlična obrambna igralca Maxi Kleber in Dorian Finney-Smith, je New York v zadnjo četrtino krenil s prednostjo 92:82. Luka je v svoji statistiki imel vpisanih 35 točk, 9 ulovljenih žog in 6 podaj.

Četrta četrtina se je začela spodbudno za domače, po dveh minutah je po štirih zaporednih točkah Dallasa, en koš je dosegel slovenski as, ob drugem pa je podal Spencerju Dinwiddieju, ki je za las prestopil črto za tri točke, reagirala klop gostov in vzela 'timeout'. Še vedno je bilo +8 za New York.

Luka je že slabih osem minut pred koncem presegel mejo 40 točk, ob tem je odlično pobiral žoge pod svojim obročem, prišel do blokade, po njegovi osmi podaji pa je Dinwiddie zadel trojko za 95:99. Na semaforju je ostalo še več kot šest minut in pol.

Knicks so nato zgrešili nekaj metov, a pri tem prihajali do skokov v napadu, štiri minute pred koncem pa je trojko zadel Immanuel Quickley za 104:95.

Luka je kasneje dvakrat svojo ekipo približal na sedem točk zaostanka, a pri tem v zadnjih dveh minutah in pol izgubil tudi dve žogi.

V pol minute izničili devet točk zaostanka

Še pol minute pred koncem je Dallas zaostajal za devet točk, nato je Wood zadel trojko za 106:112. Knicks so podali v igrišče, Dončić pa se je izkazal s pokrivanjem in skupaj z Dwightom Powellom izboril sodniški met. Tega je nato tudi dobil, sledila je podaja do Tima Hardawayja Jr., ki je sicer zgrešil met za tri točke, vendar je žogo ujel Dončić in jo takoj poslal skozi mrežico. Ob tem je bil nad njim storjen še prekršek. Z dodatnim prostim metom, to je bila njegova 50. točka na tekmi, je poskrbel za 109:112.

Na drugi strani je storil prekršek, Miles McBride pa je zadel le enega od dveh prostih metov. Sledila je minuta odmora, po njej pa je trojko za 112:113 zadel Dinwiddie. Ob tem je Luka prišel s podajo do trojnega dvojčka. Ostalo je še osem sekund.

Po novem hitrem prekršku je McBride zadel obakrat. Na drugi strani so gostje Dončiću z osebno napako preprečili met za tri točke. Luka je zadel prvi prosti met in namerno zgrešil drugega... A nato prišel do 18. skoka in zadel sekundo pred koncem za 115:115 in podaljšek.

V njem je prišel do novega ofenzivnega skoka, po prekršku pa zadel en prosti met, s 54. točko je popravil rekord Dirka Nowitzkija in postal najboljši strelec v zgodovini Dallasa na eni tekmi.

Nobena od ekip v nadaljevanju sicer ni uspela zadeti iz igre, a je najprej Dončić uspešno izvedel dva prosta meta za 118:116, nato pa je bil 1:49 pred zadnjim piskom sirene s črte prostih metov natančen še Wood za +4.

Robinson je na drugi strani zadel le en prosti met, nato pa je Luka skozi obroč spravil tudi prvi met iz igre v podaljšku.

Na drugi strani so Knicks zadeli po dveh skokih v napadih, a je slovenski zvezdnik s prostih metov nato prišel še do 59. in 60. točke. Naslednji napad gostov je bil neuspešen, Dinwiddie pa je kasneje za domače zadel prosta meta za 126:119. Malce pred tem je Kidd iz igre potegnil Dončića, da je požel klice MVP, MVP in bučen aplavz dvorane.

Gostje so še dosegli koš, a je bil ta povsem nepomemben.

"Utrujen sem kot hudič," je v prvi izjavi po tekmi dejal Dončić. "Bilo je kar nekaj sreče, ujel sem žogo in jo vrgel na koš. Precej sreče," je še menil o metu za podaljšek.

Do 60 točk je sicer prišel z metom iz igre 21/31 (67,7-odstoten met). Za dve točki je metal 19/25, za tri 2/6, prosti meti 16/22. V napadu je ulovil pet žog, skupno pa zbral 21 skokov. Podelil je deset asistenc ter imel še blokado in dve ukradeni žogi.

Dinwiddie je zbral 25 točk, Wood 19. Pri New Yorku je bil prvi strelec Grimes, ki je zabeležil 33 točk, Randle je vpisal 29 točk in 18 skokov, Robinson pa 20 točk in 16 ulovljenih žog.

Čančar s pomembno vlogo ob novi zmagi Denverja

Od slovenskih košarkarjev je ponoči zaigral tudi Vlatko Čančar v dresu Denver Nuggets. Ti so s 113:106 ugnali Sacramento Kings (17-15) in so na vrhu zahoda z razmerjem 22-11.

Čančar je ponoči v igro prišel s klopi ter odigral 29:29 minute, v tem času pa dosegel osem točk, štiri skoke in tri podaje. Iz igre je zadel tri od petih metov, od tega dva od treh za tri točke. Ob njem je Michael Porter ml. dosegel 30 točk, Jamal Murray jih je dodal 25, Nikola Jokić pa 20 ob 11 podajah in devetih skokih.

Na preostalih tekmah se je po Dončiću statistično najbolj izkazal Joel Embiid, ki je ob porazu Philadelphia 76ers proti Washington Wizards s 111:116 dosegel 48 točk in deset skokov.

Zmag sta se ponoči veselili še ekipi iz Los Angelesa. Lakers so bili boljši od Orlanda, Clippers pa od Toronta. Vodilni na vzhodu Boston je na krilih Jaylena Browna (39 točk) in Jaysona Tatuma (38) slavil proti Houstonu. Zmagala je tudi Indiana, ki je bila boljša od Atlante, pa Phoenix, ki je ugnal Memphis. Oklahoma je dobila dvoboj proti San Antoniu, prvaki Golden State pa so bili boljši od Charlotte Hornets.