Šport
20 ogledov

Kozmus: ''Želim presenetiti Parsa''

primož kozmus Reuters
Primož Kozmus se je z enim metom uvrstil v finale meta kladiva na svetovnem prvenstvu v Moskvi.

Primož Kozmus, najboljši slovenski atlet doslej, je prvi dan 14. svetovnega prvenstva, ki se je začelo v Moskvi, v kvalifikacijah meta kladiva orodje vrgel 78,10 m in se z enim samim metom zanesljivo uvrstil v finale, ki bo v ponedeljek ob 18.30 po slovenskem času.

Varčeval z močmi

"Vesel sem, da sem uresničil prvi zastavljeni cilj in se z enim samim metom uvrstil v finale. Tam bo moj cilj jasen. Želim si zmago in to bom skušal tudi uresničiti. Moj današnji met je bil tehnično dober, manjkalo pa je nekaj hitrosti v krogu za izmet. V prvem metu pač nisem šel na vse in na vso moč. Torej, potrebujem večjo hitrost in tehnično podoben met kot danes," je boj za šesto zaporedno medaljo na velikih tekmovanjih napovedal Kozmus. Zlat je bil doslej dvakrat, na SP leta 2009 v Berlinu in na OI leta 2008 v Pekingu.

Avtomatična norma za finale je bila 77 m, ki jo je Kozmus zlahka dosegel že v drugem metu skupine B. Pred njim je metal le Rus Sergej Litvinov, čigar oče, ki ima isto ime in priimek, je bil prvi svetovni prvak v metu kladiva v zgodovini. Litvinov mlajši je vrgel 75,08 m, Kozmus, ki je bil videti povsem miren in sproščen, pa takoj nato 78,10 m. Kvalifikacijsko normo sta v nadaljevanju v tej skupini dosegla še Tadžikistanec Dilšod Nazarov (77,93 m) in Litvinov (77,41 m), četrti pa je bil nekdanji olimpijski zmagovalec Poljak Szymon Ziolkowski (76,85 m).

Pars meter daljši od Kozmusa

primož kozmus | Avtor: EPA EPA
Madžar Krisztian Pars, zmagovalec lanskih OI v Londonu, je v prvi skupini vrgel 79,06 m, vendar šele v drugi seriji, ker v prvi ni presegel kvalifikacijske dolžine. V tej skupini je prek 77 m vrgel le še Čeh Lukaš Melich (78,52 m). Japonec Kodži Murofuši, branilec naslova in nekdanji olimpijski zmagovalec, je bil v skupini četrti (76,27 m), tudi za Slovakom Marcelom Lomnickyjem (76,97 m). Končni vrstni red kvalifikacij je bil tako sledeč: 1. Pars (79,06), 2. Melich (78,52 m), 3. Kozmus (78,10 m).

''V finalu želim presenetiti Parsa''

"V finalu bo zanimivo, ni pa jih osem, ki bi metali zelo daleč. Pars je v kvalifikacijah vrgel 79, Melich čez 78 m in je zelo dobro pripravljen. Je rizičen metalec, lahko pa vrže zelo daleč. Prva serija v prvi skupini je bila sicer zelo slaba. Murofuši ni pripravljen, on me je presenetil v negativnem pogledu. Mislim, da ni konkurenčen. Poljak Pawel Fajdek je prav tako rizičen, tu je bil v kvalifikacijah šele deveti, lahko pa je bistveno boljši. Že v prvem metu finala bom šel na polno. S tem želim presenetiti Parsa, ki je bolje pripravljen od mene, upal bom tudi na njegove napake. Predvsem pa se bom osredotočil nase, ker je to posamičen šport in predvsem boj s samim seboj in kladivom," je o tekmecih dejal Kozmus, ki je Parsa zadnjič premagal pred slabima dvema letoma v Zagrebu.

"Ogrevanje je dobro potekalo, tehnično sem zelo stabilen in to je dobro izhodišče za finale. Krog za izmet na Lužnikih ni ravno hiter, bodo sicer meti čez 80 m, ne bodo pa veliko daljši. Krog malo 'grabi'. Pomembno zame pa je, da je toplo vreme, kar mi pri mojih letih zelo pomaga. To je najpomembnejša tekma leta in vsi bomo dali vse od sebe. Pripravljen sem tudi na poraz, lahko se drugi 'razmečejo' in bom sam 'zablokiran'. Toda sam razmišljam le o tem, kako bom uspešno metal in uresničil svoje cilje," je dejal Kozmus.

Grandovčeva povsem zadnja na maratonu

Daneja Grandovec je v cilj maratona, prve končne odločitve svetovnega prvenstva v Moskvi, prišla kot zadnja, 46. (3:10:46), za zmagovalko in branilko naslova Kenijko Edno Kiplagat, pa je zaostala 45 minut in dve sekundi.

Grandovčeva, ki je imela v zaključku kar precej težav zaradi bolečin v obeh nogah, je bila med tremi tekmovalkami, ki so za 42 km potrebovale več kot tri ure, zato teka ni končala na stadionu Lužniki, kot večina ostalih tekmovalk. Zaradi časovne zapore treh ur je opravila dodatni krog, označen s stožci, pred stadionom.

''Pogoji so bili neznosni''

"S tem, da so mi zaprli cilj na stadionu, se ne morem ravno hvaliti. Zelo sem si želel končati svoj prvi nastop na svetovnem prvenstvu, zato sem skušala zdržati do konca ne glede na vse. Pogoji so bili neznosni, velika vročina in razbeljen asfalt. Na 26 km se mi je pojavile bolečine, ki se vlečejo od poškodbe mišice na nogi, ki mi je preprečevala nastope, saj sem tekmovala prvič po skoraj letu in pol. Potem me je pri 33 km začel boleti še drugi kolk, ki me ni nikoli prej, ker sem očitno več uporabljala nogo, ki me po 26 km še ni bolela. Ritem je bil potem pet minut na kilometer. Še treniram hitreje. Dejala pa sem si, da bom prišla do konca in tako sem premagala vse, ki jim ni uspelo priti do cilja," je dejala Grandovčeva.

Presenečena nad podporo ruskih navijačev

"Bilo je veliko manj gledalcev, kot bi jih kdo pričakoval na SP. Na progi pa sem bila ves čas sama, tudi na postankih ni bilo nikogar iz naše ekipe. To je bil manjši problem, presenetili pa so me nekateri Rusi, ki so me spodbujali in mi kakšno besedo namenili celo v slovenskem jeziku. Trudila sem se, da bi uživala na prvem nastopu na SP, kot so mi svetovali nekateri, ker pa so bile bolečine premočne za kaj takega, to ni bilo mogoče. Ni pa mi žal, da sem prišla v Moskvo, ker si vsak športnik želi nastopiti na SP ali olimpijskih igrah," je dodala Grandovčeva.

Mo Farah zlat na 10 kilometrov

mo farah | Avtor: Reuters Reuters
Mo Farah iz Velike Britanije je leto dni po domačih olimpijskih igrah v Londonu, kjer je osvojil dve zlati medalji, že uvodni dan 14. atletskega svetovnega prvenstva v Moskvi osvojil zlato odličje. Prvi je bil v teku na 10.000 m.

Farah, po rodu iz Somalije, je deset kilometrov na stadionu Lužniki za zmago pretekel v času 27:21,71, uspeh pa bo skušal ponoviti tudi na pol krajši razdalji, na kateri bo branil naslov s SP v Daeguju; finale na 5000 m bo v petek.

Farah je do zmage prišel v zaključnem sprintu v ciljni ravnini, kjer je ugnal Ibrahima Jeilana iz Etiopije (27:22,23) in Paula Tanuija iz Kenije (27:22,61). Jeilan je pred dvema letoma na SP v Južni Koreji osvojil zlato pred Farahom, ki se je v ruski prestolnici Kenijcu tako oddolžil za takratni poraz.

Petindvajset stadionskih krogov je po 30 letih na SP in drugič v zgodovini najhitreje pretekel predstavnik evropskih držav. Leta 1983, ko je bilo v Helsinkih prvo SP, je slavil Italijan Alberto Cova.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.