Šport > Zimski športi
4118 ogledov

Slovenija slavi! Niki razveselili 6000-glavo množico na Ljubnem!

Nika Prevc Profimedia
Prevčeva dobila nedeljsko preizkušnjo svetovnega pokala na Ljubnem ob Savinji, slovenski uspeh dopolnila Križnarjeva s tretjim mestom.

Slovenska smučarska skakalka Nika Prevc (276,8 točk) je slavila na drugi posamični tekmi svetovnega pokala v smučarskih skokih na Ljubnem ob Savinji. Avstrijko Evo Pinkelnig (271,1 točk) na drugem mestu je premagala za dobrih pet točk, medtem ko je za popoln slovenski dan poskrbela Nika Križnar (268,9 točk), ki je osvojila tretje mesto.

Do točk se je prebilo kar šest Slovenk, saj so poleg obeh Nik med najboljšo trideseterico pristale še Katra Komar (240, 6točk) na 19., Taja Bodlaj (240,1 točk) na 20., Tina Erzar (238,1 točk) na 22. in Ajda Košnjek (224,8 točk) na 28. mestu.

V drugo serijo se ni uspelo uvrstiti trem Slovenkam, potem ko je Jerica Jesenko (80 m, 106,7 točk) osvojila 32. mesto in za dve točki zgrešila uvrstitev v prvo trideseterico, Živa Andrič (77,5 m, 105,5 točk) je bila 34., Urša Vidmar (77,5 m, 105 točk) pa 35.

Brez uvrstitve na nedeljsko tekmo so tako kot v soboto ostale Lara Logar, Nika Krašovic in Nejka Repinc Zupančič, ki so se v dopoldanskih kvalifikacijah zvrstile med 44. in 46. mestom.

Na izjemen slovenski dan je sicer kazalo že po prvi seriji, ko sta obe Niki zasedali celo prvi dve mesti. Prevčeva (135,9 točke) je imela namreč po skoku dolgem 89 metrov 1,3 točke prednosti pred reprezentančno kolegico Križnarjevo (134,6 točk), ki je bila še pol metra daljša.

A konkurenca je dihala obema Slovenkama za ovratnik, saj je Alexandria Louttit (134,5 točk) z najdaljšim skokom serije dolgim 92 metrov zaostajala za vsega eno desetinko točke za Križnarjevo, v igri za zmago pa sta bili še Pinkelnigova (134 točk) in Yuki Ito (132,7 točk).

Še en skok so si izborile tudi Katra Komar (84,5 m, 121,8 točk) na 16., Tina Erzar (85 m, 120,9 točk) na 18., Taja Bodlaj (85 m, 120,7 točk) na 19. in Ajda Košnjek (81 m, 112,2 točke) na 27. mestu, vse pa so svojo uvrstitev v drugi seriji nekoliko pokvarile.

Komarjeva (83,5 m, 118,8 točk) je nazadovala za tri mesta na 19., Bodlajeva (83,5 m, 119,4 točke) je izgubila eno mesto in je bila 20., največji padec je doživela mlada Erzarjeva (84 m, 117,2 točke), ki je izgubila štiri mesta in končala na 22. mestu, medtem ko je za eno mesto nazadovala tudi Košnjekova (81 m, 112,6 točk), ki je bila 28.

6000-glava množica pa je z nestrpnostjo pričakovala končni razplet. Po odličnem skoku Pinkelnigove (92 m, 137,7 točk), je postalo jasno, da bo za zmago potrebno nekaj posebnega.

Izjemne Avstrijke najprej ni uspela prehiteti Louttitova (89,5 metra, 131,1 točke), kot tudi ne Križnarjeva (89 m, 134,4 točke), a je po njenem skoku že postalo jasno, da ima Slovenija nove stopničke, saj je pred nastopom Prevčeve zasedla drugo mesto.

Mlada nosilka rumene majice pa je pokazala, da se odlično znajde pod pritiskom, saj je s skokom dolgim 92 metrov s 140,9 točkami še izboljšala dosežek Pinkelnigove iz druge serije in se veselila še šeste zmage v karieri, obenem pa je na večni lestvici prehitela Niko Križnar, ki je po današnjem tretjem mestu ostala pri petih zmagah.