6093 ogledov

Dončić blestel, vse je šlo po maslu, nato pa je odločal en met

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so doživeli peti zaporedni domači poraz. Po preobratu so s 102:99 slavili Brooklyn Nets.

Dallas je serijo štirih domačih porazov poskušal prekiniti proti najboljši ekipi vzhodne konference. Brooklyn Nets so v Teksas pripotovali z razmerjem 16-7, gostitelji so pred tokratnim dvobojem odigrali 22 tekem in zabeležili po 11 zmag in prav toliko porazov. Pred tekmo so bili zaradi poškodb vprašljivi Luka Dončić, Kristaps Porzingis in Tim Hardaway Jr., a so vsi trije dobili zeleno luč za nastop.

Domači so obračun odprli s petimi zaporednimi točkami, nato pa v prvi polovici četrtine ohranjali vodstvo. Nekajkrat so povedli za sedem točk, tudi po košu Slovenca za 15:8, ko je Luka dosegel že svojo peto in šesto točko. Prvi zvezdnik Dallasa se sicer na videz ni gibal brez težav, kar nekajkrat je zašepal.

Prednost Dallasa se je ob neuspešnih metih za tri točke, ti so bili sicer večinoma neovirani, začela topiti, dve minuti in pol pred koncem četrtine pa je Avstralec Patty Mills, ki je na olimpijskih igrah blestel na tekmi proti Sloveniji za bronasto kolajno, zadel za 17.17. Pred izenačenjem so Mavericks zaporedoma zgrešili štiri trojke.

Po minuti odmora je štiri točke nato zaporedoma dosegel Porzingis, za še nekoliko višjo razliko pa sta z metoma za tri točke poskrbela Hardaway Jr. in Dorian Finney-Smith. Prvih 12 minut se je tako končalo s prednostjo Dallasa s 27:21.

Latvijec je blestel v napadu in obrambi, po blokadi s katero je ustavil Jamesa Hardna je podal še za zabijanje Hardawayja mlajšega, Mavs pa so prvič prišli do +10. Porzingis je imel pri izidu 36:26 na svojem kontu že 6 točk, 6 skokov in 5 asistenc. Nets so izgubili pet žog, Dallas še nobene.

Harden je v eni akciji odgovoril s štirimi točkami s trojko in dodatnim prostim metom. Luka se je vrnil na parket. V naslednjih minutah je povsem zagospodaril v napadu, ob štirih podajah za koše soigralcev, ki jih je našel same pod obročem, je tudi sam dosegel štiri točke. Razlika sicer ni naraščala, saj je bila v teh trenutkih obramba domačih na drugi strani igrišča precej prepustna. Dončića so dvakrat v slabo voljo spravili sodniki, ki so mu po njegovem mnenju neupravičeno dosodili dve osebni napaki.

A tudi to ni zmedlo Slovenca. Ta je pol minute pred koncem polčasa zadel svoj prvi met za tri točke. Na drugi strani je polaganje zgrešil Harden, Dallas pa je imel na voljo še celoten napad. Tega je Dončić zaključil s trojko z velike razdalje, žoga se je od table odbila skozi obroč. Na glavni odmor so domači odšli s prednostjo 62:50. Luka je zbral 18 točk, štiri ulovljene žoge in šest podaj.

Slovensko-latvijski par je odlično odprl tudi tretjo četrtino, ob Dončićevi osmi asistenci pa je sledila trojka Porzingisa za vodstvo 71:54. Reggie Bullock in Finney-Smith sta se še naprej odlikovala ob obrambi nad Kevinom Durantom, ki je bil sredi četrtine pri metu 5/13 iz igre in le desetih doseženih točkah. V tekmo je sicer krenil kot prvi strelec lige s povprečjem 28.6 točke na tekmo.

Kasneje so se Nets uspeli približati, Luka pa si je prislužil tudi nepotrebno tehnično napako zaradi odrivanja Nica Claxtona. To je bila še ena odločitev, ki Ljubljančanu ni bila niti malo všeč. Trener Jason Kidd ga je pri izidu 80:70 raje umaknil na klop dve minuti in pol pred koncem četrtine.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Harden je naposled nanizal pet točk, a so domači znali odgovoriti preko Finney-Smitha. Pred zadnjo četrtino je bil na semaforju izpisan rezultat 86:75.

A začetek zadnjih ducat minut je bil povsem drugačen. Durant je hitro dosegel pet točk, po trojki Millsa pa se je Brooklyn devet minut in pol pred koncem tekme približal le na tri točke zaostanka pri 85:88. Kidd je zahteval minuto odmora.

Luka se je moral vrniti na parket. Prvi napad domačih je bil sicer neuspešen, na drugi strani pa je James Johnson vrgel trojko za izenačenje, vendar je zgrešil. Po lepi podaji Dončića, njegovi deveti, je nato prednost domačih na +5 vrnil Finney-Smith. Kljub temu so gostje ob naslednjem posvetu na klopi zaostajali s 87:90, na voljo pa so imeli tudi žogo. Do konca je ostalo še dobrih sedem minut.

Sledil je koš Duranta, nato pa je KD blokiral še met Bullocka in prišel do žoge. Nets so po dveh prostih metih Hardna povedli prvič na tekmi, a je z enim zadetim prostim metom izenačil Dončić. Ta je nato zadel svoj prvi meti iz igre v drugem polčasu, ko je s trojko vrnil Dallas v vodstvo pri 94:93.

V zadnje štiri minute se je vstopilo z izenačenim rezultatom, nato je Luka izkoristil dejstvo, da ga je pokrival precej manjši Mills in se prerinil do koša za 97:95. Avstralec je minuto kasneje odgovoril s trojko. Dva neovirana meta za tri točke so imeli tudi domači, vendar Hardaway in Finney-Smith iz levega kota nista zadela. Minuto in 22 sekund pred koncem je Harden Nets popeljal do 100:97.

Porzingis je zadel dva prosta meta za -1, na drugi strani je bil Durant natančen za 102:99. Ostalo je še 50 sekund, ko je imel Dončić na voljo dva prosta meta. Tako je vsaj kazalo nekaj trenutkov, a so po zahtevanem ogledu posnetka sodniki, za mnoge vsaj sporno, spremenili odločitev.

Skok za žogo je vseeno dobil Dallas, a je nato Hardaway zgrešil z bližine.

Dvajset sekund pred koncem bi tekmo lahko odločil Claxton, vendar je zgrešil oba prosta meta. Skok je pobral Dončić, domača klop pa je vzela minuto odmora. S trojko bi lahko gostitelji izsilili podaljšek. Najprej je zgrešil Luka, a so Mavs pobrali odbito žogo, nato pa je bil ob zvoku sirene neuspešen še Hardaway Jr. Nets so zadnjo četrtino dobili s 27:13.

Dončić je bil z 28. točkami prvi strelec tekme. K temu je dodal še šest skokov in devet asistenc, izgubil je le eno žogo. Porzingis je zbral 17 točk in 12 ulovljenih žog.

Durant je na koncu k zmagi prispeval 24 točk, Hardnu pa je le en skok zmanjkal do trojnega dvojčka, v svojo statistiko je vpisal 23 točk, 9 skokov in 12 asistenc.

Jezerniki z zmago prehiteli Mavericke

Mesto pred Dallasom so po novem Los Angeles Lakers. Jezerniki so v domači dvorani s 117:102 premagali Boston Celtics. Najbolj zaslužen za 12. zmago v sezoni je bil LeBron James, ki je dosegel 30 točk. Russell Westbrook je dosegel 24 točk in 11 podaj, Anthony Davis pa je 17 točkam dodal še 16 skokov. Pri poraženih Keltih je Jayson Tatum dal 34 točk.

Na edini preostali tekmi so New York Knicks s 121:109 ugnali San Antonio Spurs. Pri gostih se je z 32 točkami najbolj izkazal RJ Barrett, medtem ko je za Spurs 26 točk prispeval Derrick White.