3989 ogledov

Dončić pričakoval čustveno tekmo, dobil pa to

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so klonili na gostovanju v Indianapolisu. Indiana je z odlično zadnjo četrtino slavila s 106:93.

Luka Dončić je pred dvobojem z Indiano dejal, da bo ta zanj nekaj posebnega. "Na tekmi bo vsekakor zelo čustveno. Bil je pri nas deset, enajst, zdi se mi da celo več let. V Dallas je prinesel naslov, tu ga vsi spoštujejo, tako da je več kot očitno, da bo na tekmi mnogo čustev. Zagotovo se že zelo veselim te tekme," je dan pred predvidenim obračunom s trenerjem Rickom Carlislom, ki ga je vodil v preteklih treh sezonah, dejal slovenski zvezdnik.

A do srečanja ni prišlo, Carlisle je moral pred tekmo namreč v karanteno, njegovo vlogo je prevzel njegov pomočnik Lloyd Pierce. Indiana je sicer lovila tretjo zmago, Dallas je na zadnjem gostovanju v Memphisu prekinil niz porazov.

Dvoboj v Indianapolisu so nekoliko boljše odprli gostje, ki so po zaslugi osmih točk Kristapsa Porzingisa, zadel je dva meta za tri točke, povedli z 10:4. Preostali dve 'piki' košarkarjev iz Teksasa je s prvim košem na tekmi dodal Dončić. Gostitelji so kasneje s trojko Mylesa Turnerja celo povedli, a je sledil niz šestih zaporednih točk Dallasa. Dve je dosegel Luka, ki je nato asistiral še Jalenu Brunsonu in Mosesu Brownu za 20:15.

Dončić je kasneje štiri točke v svojo statistiko vpisal še s prostimi meti in prvo četrtino, ki se je končala s prednostjo njegovega moštva s 26:22, končal pri desetih točka ter treh skokih in podajah.

Na klop je sedel šele štiri sekunde pred koncem četrtine, zato je drugo v njenem uvodnem delu presedel ob igrišču. Njegovi soigralci so drugih 12 minut odprli s štirimi zaporednimi točkami Tima Hardawayja Jr. in tako prišli do +8, nato pa so popustili na obeh straneh parketa. Ko je Indiana povedla z 38:34 je Jason Kidd zahteval minuto odmora, a tudi po njej na klopi obdržal slovenskega zvezdnika.

Medtem so domači z metom 9/9, zgrešili so šele desetega v drugi četrtini, prišli do prednosti 44:36. Na drugi strani je zadel Brunson, sledil je omenjeni zgrešeni met sicer odličnega Carisa LeVerta, Josh Green pa je Dallas približal na štiri točke zaostanka. Pri rezultatu 40:44 se je na parket vrnil tudi Dončić.

Gostje bi lahko prišli bližje, a so v teh trenutkih izgubljali skok pod svojim obročem. Po trojki Domantasa Sabonisa je Indiana povedla z 51:42, a je nato na plin stopil prvi mož Mavericksov. Dosegel je koš, sledila je asistenca, pa nov koš izpod obroča in še dve natančni podaji, ena čez večji del igrišča, za Dallasov zaostanek za eno točko. Ko je v naslednjem napadu Slovenec ponovno poslal žogo skozi obroč, so gostje celo povedli.

A nato je trojko pet sekund pred koncem polčasa zadel Turner in Indiano na glavni odmor popeljal s 56:54. Dončić je ob metu 7/11 iz igre zbral že 18 točk, po šest skokov in podaj ter ukradeno žogo. Skupaj s Porzingisom sta dosegla kar 32 točk Dallasa, ostali člani prve peterke Dwight Powell, Dorian Finney Smith in Reggie Bullock pa se celo niso vpisali med strelce.

Tudi drugi polčas se je začel s Slovenčevim košem, tokrat s trojko, vendar si je Indiana ob razpoloženem Sabonisu z delnim izidom 6:0 priigrala prednost 65:59. Sledil je posvet na klopi in nekoliko boljše nadaljevanje, po Dončićevem skoku v napadu in košu je bilo le še -2. Ob tej akciji je Luka, ki iz tekme v tekmo prenaša težave z gležnjem in kolenom, znova zašepal.

A na drugi strani je bil nerešljiva uganka Sabonis, Litovec je bil najzaslužnejši, da so Pacers ostajali korak pred tekmecem. Ko je sin legendarnega Arvydasa Sabonisa sedel na klop, je Dallas to, brez Dončića in Porzingisa na parketu, izkoristil s sedmimi zaporednimi točkami za vodstvo 74:73. Arvydas je dvoboj sicer spremljal v živo s sedeža v dvorani.

Še naprej se je igralo v valovih, zaseba iz Teksasa je tako že povedla za pet točk, a je LeVert tik pred koncem četrtine s trojko poskrbel za novo vodstvo gostiteljev z 82:80.

Zadnjo četrtino je Indiana odprla z nizom petih točk, ob tem so oba koša iz igre domači dosegli po skoku v napadu. Skupno je Pacersom v zaključku tretje in na začetku četrte četrtine uspel delni izid 12:0. A po minuti odmora je Dončić našel Powella za zabijanje, v obrambi pa je blokiral met Brada Wanamakerja. Ko je na drugi strani sledila trojka Hardawayja ml. za 85:87 je bila na vrsti za minuto odmora klop domačega moštva.

Dončić je nato po asistenci Powella izenačil, kasneje pa po trojki Indiane svoje moštvo približal na 89:90. Dallas je nato imel dva napada za prevzem vodstva, a ju ni izkoristil. Priložnost je bila zamujena, nekdanji novinec leta Malcolm Brogdon, ki je pred tem metal 2/11 je dvakrat zadel iz igre, nato pa je koš dodal še LeVert za vodstvo 96:89. Na semaforju so ostale še štiri minute.

Brogdon je dve minuti kasneje s trojko poskrbel za 101:93, po neuspešnem napadu Dallasa pa je to ponovil še LeVert za +11. To je bila največja prednost na tekmi. Ko je minuto pred koncem Turner, sicer najboljši bloker lige, podelil 'banano' Porzingisu, je bilo konec upanja na preobrat. Indiana je zadnjo četrtino dobila z izidom 24:13. Znova je povsem odpovedal Dallasov met za tri točke, ki je bil tokrat 13,8-odstoten (4/29), z 1/8 se je v sivino ekipe vklopil tudi Luka.

Dončić je zbral 27 točk, 9 skokov, 9 podaj ter po blokado in ukradeno žogo. Porzingis je dosegel 22 točk. Pri zmagovalni ekipi se je LeVert ustavil pri 26. točkah, Sabonis pri 24. (10 skokov), Turner pa pri 17. (10 skokov).

Sonca še naprej žarijo

Zato pa gre odlično arizonski zasedbi Phoenix Suns, ki je vpisala svojo še 21. zmago v sezoni. Sonca so se z razmerjem zmag in porazov 21:4 na vrhu zahodne konference in lige izenačila z Golden State Warriors.

Phoenix je v petek s 111:90 v domači dvorani Footprint Center pred 17.000 gledalci na tribunah odpravil Boston Celtics. Posebno omembo si zasluži JaVale McGee, ki je z 21 točkami in 15 skoki dosegel svoj najboljši dosežek v sezoni. Jayson Tatum je za Boston, ki je utrpel še tretji poraz po vrsti, vpisal 24 točk.

V Houstonu domače rakete niso bile kos zelo dobro razpoloženi zasedbi Milwaukee Bucks, ki je 17. zmago v sezoni slavila z izidom 123:114. Giannis Antetokounmpo je imel svoj šov z 41 točkami, 17 skoki, petimi podajami, tremi ukradenimi žogami in dvema blokadama.

"Moja želja je bila, da bi bil celotno tekmo napadalno razpoložen. Na zadnji tekmi nisem bil tako agresiven, kot sem si želel," je taktiko razkril Grk, ki ni bil osamljeni jezdec. Khris Middleton in Bobby Portis sta mu nudila obilno podporo pod obročema, vsak z dosežkom 21 točk in osem skokov.

Tudi gostitelji tekme v Oklahoma Cityju so ostali praznih rok. LeBron James je blestel s 33 točkami za zmago Los Angeles Lakers s 116:95 proti Thunder, ki je bil sila nezanesljiv, zgrešili so kar dvanajst uvodnih metov za tri točke. Jezerniki so z razmerjem 14:13 v zmagah in porazih na šestem mestu zahoda.

Najprej melje tudi ekipa Brooklyn Nets, ki je z 18 zmagami in osmimi porazi vodilna ekipa vzhodne konference. Kevin Durant je bil z 31 točkami najboljši posameznik tekme v Atlanti za zmago s 113:105 proti Hawks.