Slovenija na krilih fantastičnega Dončića do težko prigarane zmage

Slovenija - Črna gora
1/34
Anže Petkovšek
Košarkarji Slovenije so na prijateljski tekmi v Stožicah v okviru priprav na svetovno prvenstvo premagali Črno goro s 104:100 (32:22, 55:53, 81:73).

Slovenska košarkarska reprezentanca je po dveh porazih z Grčijo zabeležila drugo zmago v pripravah na svetovno prvenstvo, ki se bo začelo 25. avgusta. V Stožicah je premagala izbrano vrsto Črno gore s 104:100.

Slovenija je nastopila brez Vlatka Čančarja, ki je po hudi poškodbi kolena že zapustil reprezentančni tabor, prvo pripravljalno tekmo pa je odigral Mike Tobey (11 minut, 3 točke), ki se z Jordanom Morganom poteguje za eno prosto mesto naturaliziranega košarkarja.

Slovenija - Črna gora | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Prvi strelec Slovenije je bil znova Luka Dončić, ki je dosegel trojnega dvojčka - 34 točk, 14 podaj in 13 skokov. Slovenski zvezdnik je igral skoraj 33 minut, iz igre je metal 11:21, trojke 4:11, proste mete 8:15, imel je eno ukradeno žogo, dve izgubljeni, nad njim pa so tekmeci naredili enajst osebnih napak. Tekmo je končal s statističnim indeksom 43.

Strelsko razpoložen je bil tudi Klemen Prepelič s 17 točkami (trojke 3:6, 5 podaj), po deset točk pa sta dodala Bine Prepelič (22 minut, trojke 2:3, 5 skokov) in Jordan Morgan (met 5:6).

Slovenija je podobno kot na tekmah z Grčijo prikazala dobro igro v napadu in precej slabšo v obrambi. Tekmec jo je pričakovano nadigral pod obročema (42:33), dosegel je 13 trojk s skoraj polovično natančnim izvajanjem, imel pa je tudi dva igralca, ki sta dosegla več kot 20 točk (Vladimir Mihailović 26, Dino Radončić 21).

Na drugi strani je imela Slovenija predvsem Luko Dončića, ki je že v prvem polčasu dosegel 21 točk, bil pa je razpoložen tudi v zaključku tekme in tehtnico nagnil na domačo stran.

Po rezultatu 90:90 tri minute pred koncem je Dončić zadel prosti met in trojko ter v naslednjem napadu podal Jaki Blažiču za novo trojko in vodstvo 97:92. Usodo gostov, ki so bili nadomestni tekmec, potem ko je Hrvaška odpovedala nastop v Ljubljani, sta zapečatila Dončić 33 sekund pred koncem s trojko za 100:97 ter Klemen Prepelič z natančnim izvajanjem prostih metov.

"Vedeli smo, da Vlatka Čančarja ne moremo nadomestiti, zato se mora ekipa prilagoditi, nekateri igralci morajo stopiti v ospredje in danes je to odlično počel Bine Prepelič. Vsak igralec, ki je stopil na parket, je dal vse od sebe, predvsem pa je novo izjemno predstavo prikazal Luka Dončić. Tako on kot Jaka Blažič in Zoran Dragić so danes igrali malo več, saj potrebujejo tekme, da pridejo v ritem. Mike Tobey se nam je pridružil šele v nedeljo, zato je imel omejeno minutažo, glede odločitve, kdo od njiju bo šel na SP, pa bo zagotovo imel besedo tudi Luka Dončić. Zdaj nas čakata dve zahtevni preizkušnji v Španiji proti verjetno najboljšima reprezentancama na svetu, ki bosta pokazali, kako dobri smo proti najmočnejšim. Za konec bi se rad zahvalil črnogorski košarkarski zvezi, ki je priskočila na pomoč, potem ko so nas Hrvati pustili na cedilu," je po tekmi izjavil slovenski selektor Aleksander Sekulić.

"V določenih segmentih smo pokazali napredek, seveda pa to še ni tista košarka, ki jo želimo igrati na SP. Tudi sam sem v dobri formi, zelo samozavesten na treningih, je pa res, da je precejšnja razlika, ko je na igrišču Luka Dončić, oziroma ko moram jaz voditi igro. Druga postava si enostavno ne sme privoščiti, da ji tekmec naredi delni izid 10:0. Danes se je odlično odrezal Bine Prepelič, ki je vidno napredoval in ki zagotovo sodi v krog igralcev, ki lahko delno nadomestijo Vlatka Čančarja," pa je po tekmi izjavil Klemen Prepelič.

Slovenija bo do uvodnega nastopa na SP proti Venezueli - v skupini sta še Gruzija in Zelenortski otoki - odigrala še tri prijateljske tekme. Naslednji konec tedna jo v Malagi čakata Španija in ZDA, 19. avgusta pa se bo v Tokiu srečala z Japonsko.

* Dvorana Stožice, gledalcev 11.500, sodniki: Grbić, Španič, Krajnc (vsi Slovenija).
* Slovenija: Nikolić 3, K. Prepelič 17 (6:8), Tobey 3 (1:2), Blažič 8, Hrovat 4, Morgan 10, Dimec 5 (1:1), Dragić 5, K. Prepelič 17 (6:8), (1:2), Čebašek 5, Dončić 34 (8:15).
* Črna gora: Mihailović 26 (4:4), Vučević 11 (4:4), Slavković 2, Radončić 21 (2:2), Radović 4 (2:2), Dubljević 5, Simonović 3, Ivanović 12 (4:4), Popović 10 (5:7), Perry 6 (2:4).
* Prosti meti: Slovenija 17:28, Črna gora 23:27.
* Met za dve točki: Slovenija 24:33, Črna gora 19:44.
* Met za tri točke: Slovenija 13:37 (Dončić 4, K. Prepelič 3, Blažič 2, B. Prepelič 2, Nikolić, Čebašek), Črna gora 13:27 (Mihailović 6, Ivanović 2, Vučević, Radončić, Dubljević, Popović, Simonović).
* Skoki: Slovenija 33 (24 + 9), Črna gora 42 (28 + 14).
* Osebne napake: Slovenija 27, Črna gora 25.
* Pet osebnih: Mihailović (40.).