1330 ogledov

Slovenski krvnik in Lukov rival potopil vodilno ekipo lige

Shai Gilgeous-Alexander Profimedia
Oklahoma na krilih izjemnega Gilgeous-Alexandra prekinila Bostonov zmagoviti niz.

Oklahoma City Thunder je v severnoameriški košarkarski ligi NBA z zmago s 127:123 prekinila niz šestih zaporednih uspehov Bostona, prvi zvezdnik domače ekipe pa je bil s 36 točkami Shai Gilgeous-Alexander. Derbi dveh ekip z vrha konferenc je glede napetosti do zadnjega upravičil pričakovanja, pet igralcev Oklahome je doseglo dvomestno število točk.

Avstralec Josh Giddey je v domači dvorani Paycom Center k zmagi dodal 23 točk, medtem ko jih je Jalen Williams dosegel 16, Chet Holmgren pa 14. Isaiah Joe je s klopi dodal deset točk, Thunder pa je svoj niz zmag podaljšal na pet tekem. Prvi strelec Bostona je bil Latvijec Kristaps Porzingis s 34 točkami, Jayson Tatum pa je pokazal še eno blestečo predstavo s 30 točkami, 13 skoki in z osmimi podajami.

"Ti fantje so igrali v več konferenčnih finalih, zmagali so na številnih košarkarskih tekmah in imajo najboljši rezultat v ligi," je o Bostonu po tekmi dejal Gilgeous-Alexander. "Vedeli smo, da bomo morali zbrano igrati do zadnjega sodnikovega žvižga, če jih želimo premagati. Ne glede na to, kako velika je bila naša prednost, smo vedeli, da se ne bodo kar predali," je dodal prvi zvezdnik večera.

Izjemni Gilgeous-Alexander, ki se ga Slovenci dobro spominjamo z letošnjega svetovnega prvenstva, ko je v četrtfinalnem obračunu povsem zasenčil Luko Dončića in z 31 točkami (67-odstotni met iz igre), 10 skoki in 4 asistencami popeljal Kanado v boj za medalje, igra letos v neverjetni formi in je na trenutni MVP lestvici na četrtem mestu celo pred Luko Dončićem. Povprečno dosega 31,2 točk, 5,7 skokov in 6,3 asistenc na tekmo ob 55-odstotnem metu iz igre.

Boston je sicer ob polčasu vodil z 61:58, a se je tekma odločilno zasukala v korist Oklahome po uničujoči tretji četrtini, v kateri so Kelte ugnali s 40:25, Gilgeous-Alexander pa je v tem delu igre dosegel 16 točk. Trener domačega moštva Mark Daigneault je bil zadovoljen z zmago, vendar je priznal, da so njegovi varovanci igrali nespametno, potem ko so Bostonu v zadnjem delu zadnje četrtine dovolili vrnitev v igro. A končnica je pripadla domačim.

Boston kljub porazu ostaja na vrhu vzhodne konference z izkupičkom zmag in porazov 26:7, medtem ko Oklahoma zdaj s 23:9 le eno tekmo zaostaja za vodilnimi v zahodni konferenci, Minnesota Timberwolves.

Joel Embiid pa se je s trojnim dvojčkom uspešno vrnil po štirih tekmah odsotnosti zaradi poškodbe gležnja, Philadelphia pa še naprej na vzhodu diha za ovratnik Bostonu z zmago nad Chicago Bulls s 110:97. Embiid je drugi trojni dvojček v sezoni dosegel z 31 točkami, s 15 skoki in z desetimi podajami. "Pred nekaj dnevi sploh nisem mogel obremeniti stopala," je po zmagi dejal Embiid: "Vseeno še nisem bil pravi. V naslednjih nekaj dneh se bom moral vrniti na tla in poskušati priti k sebi."

Ja Morant je dosegel 26 točk, Desmond Bane pa 24, ko so Memphis Grizzlies premagali San Antonio Spurs s 106:98. Prvi izbor nabora Victor Wembanyama je bil najboljši pri teksaški ekipi z 20 točkami, Keldon Johnson pa jih je dodal 19. V New Orleansu pa so Pelicans premagali Brooklyn Nets s 112:85 ter svoj zmagoviti niz podaljšali na tri tekme.

Dallas Mavericks Luke Dončića naslednja tekma čaka v noči na četrtek po srednjeevropskem času, ko bodo gostovali pri Portland Trail Blazers.