947 ogledov

Slovenski krvniki znova na vrhu Evrope

Španska rokometna reprezentanca Epa
Španski rokometaši so v Stockholmu ubranili naslov iz Zagreba.

Španska moška rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na evropskem prvenstvu na Švedskem, Norveškem in v Avstriji, potem ko je na današnji finalni tekmi v Stockholmu premagala Hrvaško z 22:20 (12:11). V tekmi za bronasto odličje je Slovenija morala priznati premoč Norveški, ki je zmagala z 28:20 (12:9).

Gol Hrvaške v polfinalni tekmi Sodniška pomoč Šport Hrvati priznali: "Naš zadetek za finale je bil neregularen!"

Španski rokometaši so drugič zaporedoma osvojili naslov evropskih prvakov, najboljši so bili tudi pred dvema letoma na Hrvaškem. Igralci s Pirenejskega polotoka so zaključne turnirje stare celine v Španiji 1996, Italiji 1998, Švici 2006 in na Poljskem 2016 končali na drugem, na Hrvaškem 2000 in na Danskem 2014 pa na tretjem mestu.

Hrvati so na prvem prvenstvu v treh državah v zgodovini evropskega rokometa znova ostali brez zlate kolajne, so pa dopolnili svojo zbirko srebrnih, zdaj jih imajo že tri. Pred tem so jih osvojili na Norveškem 2008 in v Avstriji 2010, na Portugalskem 1994, v Srbiji 2012 in na Poljskem 2016 pa so bili tretji.

"Kavboji" so odlično odprli dvoboj, po 19. minutah vodili za tri gole (10:7), v nadaljevanju pa se jim je povsem ustavilo. Španci so jih z nekaterimi taktičnimi ukanami in kadrovskimi spremembami dodobra presenetili, po delnem izidu 5:1 pa na polčasu vodili z 12:11.

Hrvaška : Španija | Avtor: Epa Epa

Izbranci španskega stratega Jordija Ribere so si v 36. minuti priigrali prednost štirih golov (16:12), a nato padli v krizo, kar so Hrvati izkoristili in se jim v 44. minuti približali na gol zaostanka (16:15), v 49. minuti pa jih po golu nekdanjega igralca mariborskega Branika Marina Marića tudi ujeli (18:18).

A izbranci hrvaškega stratega Lina Červarja se niso ustavili, na krilih glasnih navijačev - v švedsko prestolnico jih je prišlo več kot 10.000 - so po golu Luke Stepančića v 54. minuti znova povedli z 19:18.

Prelomni trenutki dvoboja pa so bili španski. V 59. minuti so po golu Aleixa Gomeza povedli z 21:20, v naslednjem hrvaškem napadu je Igor Karačić naredil korake, zadnji žebelj v krsto naših južnih sosedov pa je zabil Alex Dušebajev za končno zmago z 22:20.

* Tele2 Arena, gledalcev 17.799, sodnika: Načevski in Nikolov (oba Makedonija).
* Španija: Perez de Vargas, Corrales, Maqueda 3, Fernandez 1, Entrerrios 2, A. Dušebajev 2, Sarmiento 2, Aguinagalde 2, Sole 1, Goni 1, Figueras 1, Canellas 2, Moros, Gomez 5 (3), Arino, Guardiola.
* Hrvaška: Šego, Ašanin, Marić 3, Duvnjak 5 (3), Hrstić, Stepančić 3, Horvat 2 (1), Šarac, Karačić 4, Musa, Mamić 1, Cindrić, Brozović 1, Matanović, Mandić 1, Šipić.
* Sedemmetrovke: Španija 3 (3), Hrvaška 5 (4).
* Izključitve: Španija 4, Hrvaška 4 minute.
* Rdeč karton: /.

Končni vrstni red na moškem rokometnem evropskem prvenstvu na Švedskem, Norveškem in v Avstriji 2020: