Šport > Kolesarstvo
3871 ogledov

Ura resnice za slovenska šampiona

Primož Roglič Profimedia
Peta etapa Dirke po Francije bo postregla s 27-kilometerskim individualnim kronometrom, ki se bo odvil po ravninski trasi (kolesarji se na celotni trasi vsega skupaj dvignejo le za 200 višinskih metrov) od Changeja do Lavala.

Kolesarje na dirki po Franciji danes čaka prva od dveh voženj na čas. Gre za poglavitno ravninsko traso, ki pa bo kljub temu postregla z razlikami v boju za skupno zmago. Še posebej po zahtevnem začetku s številnimi padci v prvih etapah Toura. Mnogi zato smatrajo peto etapo letošnjega Toura za eno izmed ključnih etap dirke.

Sama trasa bo zaradi ravninskega terena odgovarjala predvsem čistokrvnim specialistom za kronometer.  Kot glavni favoriti tako zagotovo izstopajo kolesar Jumbo-Visme Wout van Aert, ki je letos že slavil na kronometru v San Benedettu del Trontu na dirki Tirreno-Adriatico, kolesar FDJ-a Stefan Küng, ki je zmagal na nedavnem kronometru na Dirki po Švici ter član EF Education-Nippa Stefan Bisseger, ki je slavil v vožnji na čas na dirki Pariz-Nica.

Primož Roglič | Avtor: Profimedia Profimedia

Poleg borbe za etapno zmago pa bi moral kronometer v peti etapi poskrbeti tudi za prvi zares pravi epski spopad kandidatov za skupno zmago, kjer se je pričakovalo, da si bodo prednost pred tekmeci prikolesarili predvsem Primož Roglič, Tadej Pogačar in Geraint Thomas. A je kaotična tretja etapa vse skupaj postavila na glavo.

Sredin kronometer bo tako izjemno zanimiv predvsem iz treh razlogov. Kdo bo sploh dobil prvega izmed dveh letošnjih kronometrov, kdo lahko iz rumene majice sleče Mathieu van der Poela ter si jo nadane sam in predvsem kako se bodo odrezali veliki favoriti po paradi padcev na tretji etapi.

"Zdaj ko smo končali s to etapo, že pogledujem proti kronometru. Vzhičen sem. Traso sem si ogledal prejšnji torek in je kar zahtevna. V prvih dveh tretjinah bo treba močno pritiskati, v zadnjem delu pa je celo krajši vzpon. Treba bo na pravih mestih pritiskati in tudi počivati, tako da nas čaka zahtevna preizkušnja," je organizatorjem dirke po Franciji po torkovi četrti etapi o kronometru razlagal Tadej Pogačar.

Tadej Pogačar | Avtor: Profimedia Profimedia

Dvaindvajsetletni slovenski kolesarski zvezdnik je prav v vožnji na čas v lanski 20. etapi prevzel rumeno majico in posledično skupno zmago rojaku Primožu Rogliču, tokrat pa so razmerja moči še bolj nepredvidljiva.

Roglič je v tretji etapi grdo padel in bo kronometer začel načet, v skupnem seštevku pa na 20. mestu zaostaja 1:35 minute za vodilnim Nizozemcem van der Poelom. Pogačar je skupno šesti z zaostankom 39 sekund.

Nastopila bosta tudi preostala Slovenca, Matej Mohorič je v skupnem seštevku 39. (+3:29), Luka Mezgec pa 61. (+7:41). Prvi se bo s traso spopadel Mezgec ob 15:09, Mohorič bo startal ob 15.42, Roglič ob 16:12, Pogačar pa se bo s startne rampe pognal ob 16.40. Nosilec rumene majice van der Poel bo kot zadnji startal ob 16.50. Preizkušnja se bo začela ob 12.15.

5. etapa | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Dirka bo sicer prvič v svoji zgodovini obiskala Change, v katerem bo tokrat start ene najpomembnješih etap dirke. Cilj bo v vsega 5 kilometrov oddaljenem Lavalu, a so organizatorji poskrbeli za kar precejšen ovinek, tako da bo celotna etapa dolga 27,2 kilometra, merjenja vmesnega časa pa bodo na 8,8 in 17,2 kilometru.

Trasa bo resnično odgovarjala specialistom za kronometer, ki bodo lahko pritiskali v najvišji možni prestavi, a jih bodo vseeno pričakali tudi trije sektorji z lažjimi vzponi, katerih povprečni naklon znaša okoli 4 %. Najtežji klanec s 7-odstotnim naklonom sledi kmalu po samem startu.

Cilj bo tokrat v Lavalu, ki je za razliko od Changea že gostil Dirko po Franciji. Leta 1999 je namreč tu sprint dobil Tom Steels pred Erikom Zablom in Stuartom O'Gradyjem.

Tokrat pa upamo, da bo po precej nesrečnem začetku dirke Laval srečno mesto za slovenske kolesarje.

 

1 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team BikeExchange 12:15:00
2 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic 12:16:30
3 Daniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic 12:18:00
4 Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe 12:19:30
5 Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal 12:21:00
6 Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious 12:22:30
7 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 12:24:00
8 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation 12:25:30
9 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 12:27:00
10 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 12:28:30
11 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation 12:30:00
12 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 12:31:30
13 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 12:33:00
14 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 12:34:30
15 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM 12:36:00
16 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-up Nation 12:37:30
17 Mike Teunissen (Ned) Jumbo-Visma 12:39:00
18 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 12:40:30
19 Georg Zimmermann (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 12:42:00
20 Casper Pedersen (Den) Team DSM 12:43:30
21 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis 12:45:00
22 Harry Sweeny (Aus) Lotto Soudal 12:46:30
23 André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation 12:48:00
24 Jeremy Cabot (Fra) TotalEnergies 12:49:30
25 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep 12:51:00
26 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates 12:52:30
27 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 12:54:00
28 Luke Durbridge (Aus) Team BikeExchange 12:55:30
29 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep 12:57:00
30 Christopher Juul-Jensen (Den) Team BikeExchange 12:58:30
31 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe 13:00:00
32 Cees Bol (Ned) Team DSM 13:01:30
33 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 13:03:00
34 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 13:04:30
35 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana-Premier Tech 13:06:00
36 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix 13:07:30
37 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 13:09:00
38 Danny van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 13:10:30
39 Simon Clarke (Aus) Qhubeka NextHash 13:12:00
40 Nicholas Dlamini (RSA) Qhubeka NextHash 13:13:30
41 Anthony Perez (Fra) Cofidis 13:15:00
42 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 13:16:30
43 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 13:18:00
44 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 13:19:30
45 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 13:21:00
46 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep 13:22:30
47 Jelle Wallays (Bel) Cofidis 13:24:00
48 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 13:25:30
49 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 13:27:00
50 Maximilian Walscheid (Ger) Qhubeka NextHash 13:28:30
51 Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 13:30:00
52 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ 13:31:30
53 Luke Rowe (GBr) Ineos Grenadiers 13:33:00
54 Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep 13:34:30
55 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic 13:36:00
56 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 13:37:30
57 Sean Bennett (USA) Qhubeka NextHash 13:39:00
58 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 13:40:30
59 Carlos Barbero (Spa) Qhubeka NextHash 13:42:00
60 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R Citroën Team 13:43:30
61 Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team 13:45:00
62 Jonas Rutsch (Ger) EF Education-Nippo 13:46:30
63 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious 13:48:00
64 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 13:49:30
65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 13:51:00
66 Kristian Sbaragli (Ita) Alpecin-Fenix 13:52:30
67 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team 13:54:00
68 Victor Campenaerts (Bel) Qhubeka NextHash 13:55:30
69 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 13:57:00
70 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 13:58:30
71 Loïc Vliegen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 14:00:00
72 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic 14:01:30
73 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers 14:03:00
74 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 14:04:30
75 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 14:06:00
76 Silvan Dillier (Swi) Alpecin-Fenix 14:07:30
77 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 14:09:00
78 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Ineos Grenadiers 14:10:30
79 Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech 14:12:00
80 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team 14:13:30
81 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 14:15:00
82 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 14:16:30
83 Cristian Rodriguez Martin (Spa) TotalEnergies 14:18:00
84 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 14:19:30
85 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 14:21:00
86 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 14:22:30
87 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 14:24:00
88 Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates 14:25:30
89 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 14:27:00
90 Nils Eekhoff (Ned) Team DSM 14:28:30
91 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 14:30:00
92 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech 14:31:30
93 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis 14:33:00
94 Edvald Boasson Hagen (Nor) Total Direct Energie 14:34:30
95 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 14:36:00
96 Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic 14:37:30
97 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 14:39:00
98 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 14:40:30
99 Victor de la Parte (Spa) TotalEnergies 14:42:00
100 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers 14:43:30
101 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 14:45:00
102 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM 14:46:30
103 Julien Simon (Fra) TotalEnergies 14:48:00
104 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 14:49:30
105 Simon Yates (GBr) Team BikeExchange 14:51:00
106 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 14:52:30
107 Jonas Rickaert (Bel) Alpecin-Fenix 14:54:00
108 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 14:55:30
109 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation 14:57:00
110 Fabien Doubey (Fra) TotalEnergies 14:58:30
111 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 15:00:00
112 Michael Gogl (Aut) Qhubeka NextHash 15:01:30
113 Simon Geschke (Ger) Cofidis 15:03:00
114 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 15:04:30
115 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team DSM 15:06:00
116 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 15:07:30
117 Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange 15:09:00
118 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM 15:10:30
119 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 15:12:00
120 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 15:13:30
121 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 15:15:00
122 Mark Donovan (GBr) Team DSM 15:16:30
123 Ivan Garcia Cortina (Spa) Movistar Team 15:18:00
124 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 15:19:30
125 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 15:21:00
126 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious 15:22:30
127 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo 15:24:00
128 Stefan De Bod (RSA) Astana-Premier Tech 15:25:30
129 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 15:27:00
130 Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM 15:28:30
131 Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech 15:30:00
132 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 15:31:30
133 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 15:33:00
134 Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates 15:34:30
135 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 15:36:00
136 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 15:37:30
137 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers 15:39:00
138 Ben O'Connor (Aus) AG2R Citroën Team 15:40:30
139 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Victorious 15:42:00
140 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 15:43:30
141 Tiesj Benoot (Bel) Team DSM 15:45:00
142 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM 15:46:30
143 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 15:48:00
144 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team 15:49:30
145 Wout Poels (Ned) Bahrain Victorious 15:51:00
146 Ruben Guerreiro (Por) EF Education-Nippo 15:52:30
147 Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange 15:54:00
148 Anthony Turgis (Fra) TotalEnergies 15:55:30
149 Søren Kragh Andersen (Den) Team DSM 15:57:00
150 Guillaume Martin (Fra) Cofidis 15:58:30
151 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 16:00:00
152 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 16:01:30
153 Sergio Henao Montoya (Col) Qhubeka NextHash 16:03:00
154 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Bahrain Victorious 16:04:30
155 Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma 16:06:00
156 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 16:08:00
157 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange 16:10:00
158 Primoz Roglic (Slo) Jumbo-Visma 16:12:00
159 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 16:14:00
160 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 16:16:00
161 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech 16:18:00
162 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo 16:20:00
163 Esteban Chaves Rubio (Col) Team BikeExchange 16:22:00
164 Rigoberto Uran (Col) EF Education-Nippo 16:24:00
165 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 16:26:00
166 Sergio Higuita Garcia (Col) EF Education-Nippo 16:28:00
167 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech 16:30:00
168 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 16:32:00
169 Pierre Latour (Fra) TotalEnergies 16:34:00
170 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 16:36:00
171 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 16:38:00
172 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 16:40:00
173 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 16:42:00
174 Wout Van Aert (Bel) Jumbo-Visma 16:44:00
175 Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers 16:46:00
176 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep 16:48:00
177 Mathieu van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix 16:50:00
 
Komentarjev 1
  • Avatar Mehičanka76
    Mehičanka76 13:29 30.junij 2021.

    Prepričana sem, da Rogliča ne bo ustavilo nekaj bojnih ran. Fant je rojen za šampiona.

Sorodne novice